Drzwi

Wejście do wnętrza każdej zamkniętej przestrzeni, jaką stanowi dom, mieszkanie, pokój czy obiekt użyteczności publicznej, ma duże znaczenie w budowaniu jego wizerunku estetycznego. Połączenie funkcjonalności, trwałości i pięknej formy, może nam zapewnić odpowiedni projekt drzwi, ciekawe, precyzyjne ich wykończenie i wybór właściwego wzoru.

Drzwi zewnętrzne, których forma związana jest z wyglądem elewacji, nie powinny kłócić się z charakterem wnętrza, lecz harmonizować z nim i tworzyć spójną formę. Przy wyborze drzwi wejściowych, spośród bogatego asortymentu występującego na rynku, należy zwrócić uwagę na ich solidne wykonanie i trwałość, które zapewnią nam bezpieczeństwo. Powinniśmy także zwrócić uwagę na parametry izolacyjne, które decydują o zabezpieczeniu przed hałasem i utratą ciepła. Drzwi zewnętrzne powinny być dobrane stylistycznie i kolorystycznie do stolarki okiennej, pokrycia dachowego oraz zewnętrznych tynków elewacji. Drzwi wykonywane według projektu architekta pozwalają zachować niepowtarzalny charakter budynku, ich wykonanie wymaga jednak dużej precyzji i użycia trwałych materiałów, odpowiednio zabezpieczonych przed działaniem warunków atmosferycznych. Warto pomyśleć również o zabezpieczeniu mieszkania lub domu przed kradzieżą. Jest możliwe dzięki specjalnym stalowym drzwiom antywłamaniowym, które mogą być pokryte drewnem i występują w szerokiej gamie kolorystycznej.

3_1

Drzwi drewniane malowane na biało, wokół przeszklenie istotne dla elewacji i dla doświetlenia wnętrza. Integruje świat zewnętrzny z wnętrzem pomieszczenia. Od wewnątrz drzwi oświetlone lampami wbudowanymi w podwieszony sufit. W przeszkleniach można zastosować szkło przeźroczyste, matowe, grawerowane lub witraż Zaakcentowanie wejścia odpowiednią oprawą, uwypukla wygląd drzwi i stanowi zaproszenie do środka pomieszczenia. W stylach historycznych, często obecnych na ulicach Krakowa, portal drzwiowy stanowił istotny akcent dekoracyjny, decydował często o kompozycji elewacji. Obecnie w projektowaniu powraca się do tego zwyczaju, podkreślając wejścia do współczesnych budynków. Akcent ten niekoniecznie musi stanowić krzykliwa tablica reklamowa, lecz dyskretna forma i użycie szlachetnych materiałów pojawiających się również w detalach architektonicznych wnętrza. Dobrze prosperujące salony i obiekty handlowo-usługowe przyciągają klientów ciekawym wnętrzem, widocznym dzięki szerokim, przeszklonym drzwiom i efektownemu oświetleniu. Drzwi takie wykonane ze szkła hartowanego, zabezpieczonego specjalną folią antywłamaniową. Należy pamiętać, że według rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, drzwi wejściowe i wewnętrzne muszą mieć minimum 0,9 metra szerokości. Reguła ta nie dotyczy łazienki i WC w domach prywatnych, gdzie według norm minimalna szerokość drzwi wynosi 0,8m. Drzwi wewnętrzne powinny gwarantować prawidłową komunikację pomiędzy pomieszczeniami, zachowując jednocześnie funkcję izolacyjną. Ich stylistyka i wykończenie są także bardzo ważnym elementem wystroju wnętrza Forma drzwi bywa zróżnicowana i dostosowana do wnętrz, w jakich występują oraz jakie pomieszczenia oddzielają. W stylowych wnętrzach najlepiej prezentują się drzwi wykonane z drewna z widocznym rysunkiem słojów, których forma może być wzbogacona rzeźbieniami, kasetonami lub przeszkleniem witrażowym lub grawerowanym.

W pomieszczeniach nowoczesnych efektownie wyglądają drzwi wykonane w całości z mlecznego szkła, czasami osadzonego w aluminiowej ramie lub drzwi z płyty pilśniowej, obłożonej laminatem, który produkowany jest w różnych kolorach, fakturach i wzorach. Takie drzwi można również zastosować we wnętrzach tradycyjnych, w których pojawiają się współczesne detale. Formę skrzydła drzwiowego można uatrakcyjnić montując odpowiednie okucia, których szeroki wachlarz jest dostępny na rynku.

Funkcja i przeznaczenie pomieszczenia bezpośrednio wpływają na rodzaj zastosowanych drzwi. Sypialnię zamkniemy drzwiami pełnymi, aby zapewnić komfort odpoczywającym domownikom, łazienka powinna być oddzielona drzwiami otwierającymi się na zewnątrz pomieszczenia, o minimalnej szerokości 0,8 m, wyposażonymi w otwór wentylacyjny w dolnej części, o powierzchni nie mniejszej niż 0,22 m. Kuchnia i jadalnia to pomieszczenia, w których sprawdzą się drzwi wahadłowe, pozwalające na szybką komunikację, a częściowe ich przeszklenie urozmaici formę. W drzwiach separujących przedpokój od garderoby lub szaf wnękowych, można zainstalować lustro, powiększające optycznie przestrzeń.

Ze względu na sposób otwierania, można wyróżnić drzwi rozwieralne, otwierane w jedną stronę, najczęściej do środka pomieszczenia lub wahadłowe wyposażone w specjalne zawiasy. W wąskich pomieszczeniach i wszędzie tam, gdzie utrudniona jest komunikacja pomiędzy pomieszczeniami, wygodnym rozwiązaniem są drzwi przesuwne, w których skrzydło chowa się w ścianie, lub drzwi harmonijkowe o skrzydle wykonanym z wąskich elementów połączonych zawiasami lub elastycznym tworzywem. W podobny sposób funkcjonują drzwi łamane (składane), w których skrzydło podzielone jest na dwie, trzy lub cztery części.

3_2

Drzwi przesuwne w nowoczesnym wnętrzu, oddzielają pomieszczenie od garderoby. Fronty drzwi wykonane są z hartowanego szkła mlecznego, osadzonego w aluminiowej ramie. Jako materiał wypełnienia drzwi można zastosować płytę laminowaną, fornirowaną, blachę stalową, a nawet wiklinę. Wybór zależy od charakteru wnętrza.

Dokonując zakupu drzwi należy zwrócić uwagę na odporność ogniową, oznaczoną symbolem EI, określaną w minutach – 30,60,90,120, co oznacza zdolność powstrzymywania w czasie, rozprzestrzeniania się pożaru. Dobrze zaprojektowane drzwi przyczyniają się do wygody ich użytkowania, dzięki dobrej jakości udokumentowanej odpowiednim atestem, drzwi wytrzymają wiele lat i nie stracą swojej atrakcyjnej formy.