Inspiracje otwartą przestrzenią – modernizacja mieszkania dla młodego małżeństwa

Przed dwoma miesiącami kupiliśmy mieszkanie w nowoczesnym bloku, budowanym w latach 90-tych. Podział funkcjonalny mieszkania wydaje się nam właściwy, dlatego nie chcielibyśmy zmieniać usytuowania kuchni, pokoju dziennego, sypialni, łazienki. W istniejącym układzie brakuje nam jednak otwartej przestrzeni i wygodnej komunikacji pomiędzy pomieszczeniami.
Chcielibyśmy przeprowadzić gruntowną modernizację mieszkania, zlikwidować ściany działowe, wytyczające sztywne granice pomiędzy pomieszczeniami. Zależy nam również na przeróbce instalacji elektrycznej, wykorzystaniu niekonwencjonalnych sposobów oświetlania wnętrza i dekoracyjnych lampach. W pokoju dziennym planujemy usytuowanie zestawu lekkich, skórzanych sof na metalowych nóżkach. Cenimy sobie wdzięczną prostotę współczesnego wzornictwa.
Nie zależy nam na oddzielnej toalecie, natomiast konieczna dla naszych potrzeb wydaje się wygodna garderoba i pomieszczenie o charakterze gospodarczym.
Ania i Paweł z Krakowa
Realizacja otwartych wnętrz w Państwa mieszkaniu pozwoli wykorzystać racjonalnie przestrzeń pokoju dziennego, kuchni, jak również przedpokoju. W obecnym stanie każde pomieszczenie jest odrębne, przez co wydaje się mniejsze, szczególnie po ustawieniu koniecznych mebli. Znaczną część przedpokoju zajmuje toaleta, daje to ograniczone możliwości aranżacji przestrzeni. Drzwi do toalety, łazienki i sypialni skupiają się w ciasnym kącie, z tego powodu, komunikacja pomiędzy pomieszczeniami jest utrudniona. Nieprzemyślanym rozwiązaniem jest komunikacja w łazience, do której prowadzą dwa wejścia: z przedpokoju i z sypialni. Nie posiada to uzasadnienia przy bliskim sąsiedztwie pomieszczeń.
Przebudowa mieszkania niesie konieczność częściowego wyburzenia ściany pomiędzy kuchnią i pokojem dziennym. Efekt otwartej przestrzeni przyniesie także likwidacja drzwi z przedpokoju do kuchni i pokoju dziennego, z jednoczesnym poszerzeniem przejść.

Uzyskane otwory muszą zostać wzmocnione po konsultacji z konstruktorem, profilem stalowym o odpowiednim przekroju – element ten będzie stanowił wytrzymałe nadproże. Połączone wnętrze salonu z kuchnią i przedpokojem może podkreślać układ podłogi, wspólny dla zespolonych pomieszczeń. Drewniane wstawki w kamiennej posadzce powinny nawiązywać kolorystycznie do podłogi w salonie.
Część ściany, która ze względów konstrukcyjnych musi pozostać na granicy pomieszczeń, może otrzymać formę słupa – schowka, dopasowanego do całego otwartego wnętrza. Dzięki czytelnej wieloplanowej przestrzeni uzyskujemy ciekawą ekspozycję nowoczesnych mebli. W przestronnych wnętrzach duże możliwości daje światło, które nie spotyka barier, ale swobodnie ogarnia przestrzeń. Dzięki zastosowaniu kilku obwodów elektrycznych i punktów świetlnych wkomponowanych w elementy wnętrza, posiadamy możliwość zmiany klimatu, w zależności od potrzeb.
Sypialnia zajmuje wydzielone pomieszczenie najdalej od wejścia. Rezygnując z dodatkowych, zbędnych drzwi do łazienki, istniejący otwór można wykorzystać na częściowe wsunięcie wanny i ten sposób wygospodarować więcej miejsca w łazience. Wnętrze nocnego wypoczynku jest na tyle duże, że mieści obszerną garderobę w postaci przyściennej zabudowy. Dodatkowa szafa i biblioteczka może zostać usytuowana we wnęce, obok łóżka.
Likwidując oddzielną toaletę, uzyskujemy miejsce na pomieszczenie gospodarcze – idealne do przechowywania środków czystości, spełniające funkcję pralni. Pomieszczenie to jest mniejsze, nie zabiera przestrzeni przy wejściu do sypialni, jest dostępne z przedpokoju. We wnętrzu przedpokoju planowana jest także podręczna garderoba. Drzwi do pomieszczenia gospodarczego i garderoby są przesuwne, spójne stylistycznie. W wykończeniu tych elementów można wykorzystać metal w postaci stali nierdzewnej lub aluminium i mleczne szkło podkreślające nowoczesny charakter wnętrz.