Kompaktowe mieszkania zobowiązują do maksymalnego wykorzystania przestrzeni przy zachowaniu jej funkcjonalności. Im mniejsze mieszkanie, tym większą pomysłowością musimy się wykazać przy jego urządzaniu. Jednak nawet te małe mieszkania mogą wydawać się większe i sprawiać wrażenie bardziej przestronnych. Dziś przedstawiamy kilka sprawdzonych pomysłów, jak optycznie powiększyć małe mieszkanie, by wyglądało na większe niż w rzeczywistości.
Szukasz pomysłu na aranżację swojego małego mieszkania?
+48 601 62 47 81
www.kingasliwa.pl
Skontaktuj się z nami, a zaprojektujemy Ci przestronne i funkcjonalne wnętrze zgodnie z Twoimi oczekiwaniami
Jak optycznie powiększyć małe wnętrze?
Małe pomieszczenia mają to do siebie, że bardzo łatwo je zagracić i sprawić, że ich wystrój będzie przytłaczający, a przecież odpowiednia aranżacja wnętrza na miarę potrzeb, to nie tylko gromadzenie drogich i często do niczego niepotrzebnych mebli i dodatków, ale przede wszystkim takie zagospodarowanie przestrzeni, aby pomieszczenie było funkcjonalne. Każde, nawet to najmniejsze wnętrze można zaaranżować tak, aby sprawiało wrażenie większego, wystarczy jedynie pamiętać o kilku prostych trikach aranżacyjnych.
Kolory ścian do małego mieszkania
By mała przestrzeń wyglądała na większą, musimy zacząć od odpowiedniego wyboru koloru ścian. Odważne, wyraziste i mocno nasycone barwy zmniejszają pomieszczenia, podobnie zresztą, jak wzorzyste i strukturalne tapety. Do małego mieszkania najlepiej wybrać jasne kolory, które optycznie powiększają wnętrze. Obecnie to biały kolor jest często wykorzystywany we wnętrzach. Biały kolor ścian ma tę zaletę, że nie tylko optycznie powiększa przestrzeń, ale i rozjaśnia wnętrze i wywołuje wrażenie czystości. Białe ściany w wersji “total look” idealnie sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych, jak i tych bardziej klasycznych. A w stylistyce skandynawskiej jest to wręcz obowiązkowa barwa, stanowiąca podstawę je wystroju. Białe wnętrza z łatwością można ocieplić i ożywić odpowiednio dobranymi dodatkami. Jeśli zależy nam na przytulnym wnętrzu, biel najlepiej łączyć z ciepłymi kolorami i naturalnymi materiałami. W tej roli doskonale sprawdzą się wszystkie kolory ziemi, czyli wszelkiego rodzaju beże, brązy i delikatne żółcienie.
Jak dobrać podłogę do małego mieszkania?
Do małego mieszkania najlepiej wybrać jasne, jednolite i odbijające światło materiały, takie jak panele, drewno (jasne gatunki drewna, na przykład dąb, jesion, buk, jasny bambus, hevea), płytki ceramiczne z jasnej połyskującej terakoty, płytki drewnopodobne. Takie materiały wykończeniowe doskonale odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się jaśniejsze i tym samym zyskuje również na przestrzeni. Decydując się na posadzkę z gresu, najlepiej wybrać płytki wielkoformatowe – im mniej widocznych połączeń, tym powierzchnia będzie wydawać się gładsza. W przypadku paneli podłogowych bardzo ważny jest sposób ich układania. Proste i pionowe linie podkreślą długość pomieszczenia, a ukośne je dodatkowo poszerzą.
Lustra – prosty sposób na powiększenie małego wnętrza
Kolejnym aranżacyjnym detalem, który pozwoli nam optycznie powiększyć niewielką przestrzeń, są lustra. Powierzchnia lustra oraz efekt, jaki tworzy wpływa na naszą percepcję. Poprzez odbijanie obrazu, lustra sprawiają, że pomieszczenie może się wydawać dwa raz większe niż w rzeczywistości. Dodatkowo lustro doskonale podkreśla atuty wnętrza i koryguje jego proporcje. Jeśli Twój przedpokój to długie, wąskie pomieszczenie zakończone ścianą, warto w tym miejscu ulokować gładką taflę lustra na całej powierzchni. Jednak przedpokój to nie jedyne miejsce, gdzie powinno znajdować się lustro, nie bójmy się ich wprowadzać do salonu czy nawet kuchni.
Ostateczny efekt zawsze będzie zależał od wielkości i kształtu lustra. Poziomo zawieszone lustro doda głębi i poszerzy pomieszczenie, a pionowe – wydłuży zbyt niskie wnętrze. Podobną rolę do lustra będą odgrywać błyszczące powierzchnie, na przykład blaty kuchenne czy lakierowane fronty meblowe, które co prawda nie zapewnią wrażenia zwielokrotnionej powierzchni, ale za to nadadzą wnętrzu lekkości.
Otwarta na salon kuchnia
Otwarta kuchnia, która łączy się z pokojem dziennym, optycznie powiększa przestrzeń. Jednak zwłaszcza w tych małych mieszkaniach trzeba planować jej aranżację umiejętnie tak, by kuchnia nie zdominowała salonu i na odwrót. Kuchnię otwartą na salon najlepiej oddzielić wyspą kuchenną, która w przypadku małego pomieszczenia będzie pełnić funkcję jedynie roboczego blatu i tym samym będzie wyglądać bardziej niż mebel aniżeli element wyposażenia kuchni. Dobrze zaplanowane połączenie kuchni z salonem jest obecnie bardzo praktyczne i modne.