Odpowiednie zaprojektowanie i urządzenie wnętrza to trudne zadanie, które wymaga nie tylko czasu i cierpliwości, ale także pewnej wiedzy, zmysłu estetycznego i artystycznego podejścia. Z tego też względu wiele osób decyduje się poprosić o pomoc fachowców, którzy zawodowo zajmują się projektowaniem wnętrz i pomogą w stworzeniu idealnej przestrzeni zgodnie z potrzebami i wymogami. Są też i tacy, którzy wolą samodzielnie podjąć się tego wyzwania i nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że ustrzegniemy się tych najbardziej typowych błędów popełnianych przy aranżacji wnętrz.
Szukasz architekta wnętrz, który zaprojektuje Twoje mieszkanie zgodnie z obowiązującymi trendami?
+48 601 62 47 81
www.kingasliwa.pl
Skontaktuj się z nami, a przygotujemy ofertę na miarę Twoich potrzeb
Łączenie stylów, czyli prawdziwy misz masz
Najważniejszą i praktycznie pierwszą rzeczą, którą należy przemyśleć zanim zdecydujemy się na zmianę wystroju mieszkania, to styl, jaki będzie dominował w naszych wnętrzach. Dla znacznej większości urządzanie wnętrza w różnych stylach nie jest oczekiwanym rozwiązaniem. Podejście, w którym próbujemy łączyć różne materiały ze sobą tylko w oparciu o fakt, że spodobały nam się wybiórczo w sklepie czy katalogu nie prowadzi do pozytywnych efektów. Oczywiście są też zwolennicy takiego eklektycznego spojrzenia na wnętrze i w tym przypadku odpowiednie dobranie proporcji i akcentów może przynieść zamierzony rezultat. Niemniej w większości przypadków mieszanie stylów powoduje, że we wnętrzu zaczyna panować chaos i brak spójności.
Z drugiej strony, jeśli już decydujemy się na jeden dominujący styl, na przykład urządzamy wnętrze w stylu skandynawskim, który wyróżnia się przede wszystkim jasnymi i prostymi pomieszczeniami, dobrze jest postawić na wyraziste i mocne dodatki, które przełamią jednolitą stylistykę i będą ciekawym urozmaiceniem. Zwłaszcza te jasne barwy, czyli odcienie beżu, bieli i szarości koniecznie powinny zostać przełamane mocnymi akcentami dekorującymi wnętrze.
Zły dobór kolorów
Kolor ścian we wnętrzu powinien stanowić nierozerwalny element całej kompozycji. Nie od dziś wiadomo, że dzięki kolorom wnętrze można optycznie powiększyć lub pomniejszyć, dlatego przy wybieraniu farby musimy pamiętać, że to, co widzimy na niewielkim próbniku, niekoniecznie identycznie będzie prezentować się na ścianach. Z reguły farba na ścianie jest o pół tonu ciemniejsza w porównaniu z tym, co widzimy w sklepie. Powszechnym błędem podczas dobierania kolorów jest decydowanie się na zbyt ciemne kolory. A przecież jedna z najważniejszych zasad doboru kolorów do wnętrz brzmi, że jasne i ciepłe kolory optycznie powiększają, a te ciemne i zimne pomniejszają. Generalnie w sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni wybranego koloru z próbnika powinniśmy zakupić jak najmniejszy tester, wykonać malowanie na zagruntowanej ścianie i po wyschnięciu ocenić ostateczny efekt w takich warunkach oświetleniowych, w jakich będzie to wnętrze użytkowane przez większość czasu,
Nieodpowiedni wybór oświetlenia
Projektując swoje mieszkanie, często zbyt mało uwagi poświęcamy odpowiedniemu dopasowaniu oświetlenia. Zły dobór lamp lub ich nieumiejętne rozmieszczenie może skutecznie popsuć cały efekt, nad którym tak długo pracowaliśmy. Dobrze dobrane oświetlenie ma nie tylko odpowiednio doświetlić wnętrze, ale również stanowić jego dekorację, spójną z pozostałym wystrojem. Przy wyborze oświetlenia często zdarza nam się popadać ze skrajności w skrajność, czyli albo umieszczamy zbyt dużo punktów świetlnych albo jest ich zbyt mało. Przesada w żadną stronę nie jest dobra. Za mało źródeł światła powoduje, że pomieszczenie będzie niedoświetlone. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce, gdy planując oświetlenie, ograniczamy się jedynie do lamp sufitowych, zapominając o tym, jak ważne jest doświetlenie konkretnych miejsc. Z kolei kierując się zasadą “im więcej tym lepiej” narażamy się na ryzyko wysokich opłat za energię elektryczną oraz efekt prześwietlonego wnętrza.
Kolejną ważną cechą oświetlenia, na którą koniecznie należy zwrócić uwagę to temperatura barwowa żarówek, czyli to, czy barwa światła będzie ciepła czy zimna. Mocne białe światło nie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których będziemy chcieli stworzyć przytulny klimat, ale za to doskonale spisze się w gabinetach i pracowniach, czyli wszystkich tych pomieszczeniach, gdzie zamierzamy aktywnie działać. Z kolei w kuchni i łazience najlepiej postawić na światło jak najbardziej zbliżone do tego naturalnego.
Stawianie piękna nad funkcjonalność
Piękne i nowoczesne wnętrza to nie tylko modne przedmioty i dodatki, które je tworzą, ale przede wszystkim umiejętna aranżacja, która łączy w sobie estetykę z funkcjonalnością. Zdarza się, że przeglądając katalogi designerskie, za wszelką cenę dążymy do tego, aby nasze mieszkanie wyglądało żywcem jak wyjęte z katalogu, a przy tym zapominamy, że przecież mieszkanie służy przede wszystkim do mieszkania, a nie do oglądania.
Meble zbyt blisko ścian
Nie od dziś wiadomo, że Polacy uwielbiają stawiać meble pod ścianami. Meblościanka na całą ścianę, do tego narożnik i telewizor na drugim końcu salonu sprawia, że na środku pozostaje nam mnóstwo niezagospodarowanej przestrzeni, a wnętrze traci na nowoczesności Nie bójmy się trochę poszaleć i jeżeli tylko przestrzeń na to pozwala spróbujmy odejść od tego utrwalonego w głowach sposobu definiowania układu funkcjonalnego.
Nie ma jednej, uniwersalnej recepty na idealne wnętrze. Jest to kwestia indywidualna, uzależniona od upodobań, gustu czy trybu życia. Jest za to kilka zasad ogólnych, którymi zawsze należy się kierować, decydując się na samodzielną aranżację swojego mieszkania.