Drewno utożsamiane jest z elegancją i prestiżem. Dodatkowo wprowadza do wnętrza dużo ciepła i niebywałą naturalność, dlatego cieszy się ono wciąż niesłabnącą popularnością. We wnętrzu drewno może być obecne pod niemal każdą postacią: jako podłoga, okładzina ścienna, coraz chętniej sięgamy też po drewno naturalne, które zbliża nas do natury – meble z drewna lub drewniane dodatki z widocznymi słojami albo sękami łączą w sobie wyjątkową estetykę z funkcjonalnością. Drewno może występować w różnych wersjach: jasnej, ciemnej, bielonej, lakierowanej, dekoracyjnej, dlatego jest tak świetnym materiałem wykończeniowym mającym wiele zastosowań przy aranżacji wnętrz w różnych stylach.
Marzy Ci się wnętrze w stylu skandynawskim, a może wolisz postawić na klasykę?
+48 601 62 47 81
www.kingasliwa.pl
Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci zaprojektować Twoje mieszkanie
Drewno, czyli materiał ponadczasowy
Drewno bez wątpienia jest materiałem ponadczasowym. Nie tylko pasuje do różnych stylów w urządzaniu wnętrz, ale jest również bardzo ekologiczne i przyjazne człowiekowi. Drewno nigdy nie wyjdzie z mody, dlatego jest to materiał, w który warto inwestować. Oprócz walorów wizualnych i estetycznych, nie sposób nie wspomnieć, że drewno jest niesamowicie trwałe, swoją “żywotnością” przewyższa wielokrotnie niektóre materiały wykończenie powszechnie stosowane w budownictwie. Drewniane wykończenie wnętrz w nowoczesnym stylu stało się obecnie synonimem luksusu. Drewno dobrze wygląda w zasadzie z każdym innym materiałem wykończeniowym – idealnie pasuje do terakoty, glazury, farby, tapety, dobrze współgra też z kamieniem. Elementy drewniane chętnie wykorzystywane są w stylu skandynawskim, który łączy surową biel i minimalizm z naturalnymi dodatkami, jak również w stylu klasycznym, który podobnie jak drewno jest elegancki i ponadczasowy.
Drewniana podłoga
Drewniane podłogi uchodzą za kwintesencję dobrego gustu i smaku. Decydując się na podłogę z drewna, możemy wybrać spośród drewna litego, parkietu lub drewnianych desek dwu- lub trójwarstwowych. Podłogi drewniane mają wiele zalet: są trwałe, dobrze tłumią dźwięki i wyciszają pomieszczenia, są również antystatyczne i antyalergiczne, dzięki czemu nie przyciągają kurzu. Ich w zasadzie jedyną wadą jest cena – są bowiem zdecydowanie droższe niż, na przykład bardzo popularne i powszechnie stosowane panele podłogowe. Podłogi drewniane mogą być wykonane z różnych odmian drewna, takich jak: buk, dąb, jesion, świerk, sosna czy egzotycznych gatunków drewna. Niezależnie od wystroju mieszkania – eleganckie drewno idealnie pasuje do minimalistycznego i nowoczesnego mieszkania, jak i rustykalnych wnętrz, kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego gatunku drewna oraz jego wykończenia.
Decydując się na określony gatunek drewna, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, w jakich warunkach będzie eksploatowana podłoga. Do łazienki najlepiej postawić na podłogi z drewna egzotycznego (np. teak, iroko, merbau), które są twardsze niż rodzime gatunki oraz bardziej odporne na działanie wody. Wybierając drewno do salonu czy sypialni, mamy większe pole do popisu. Warto dodać, że drewno pomimo że jest doskonałym izolatorem ciepła sprawdzi się także w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. W tym przypadku musimy wybrać tylko produkt, który oznaczony został przez producenta jako właściwy dla tego typu ogrzewania. Jeśli marzymy o drewnie, a nie dysponujemy za dużym budżetem, alternatywą dla tradycyjnego drewna są płytki drewnopodobne, które łączą w sobie wygląd drewna i właściwości tradycyjnej glazury.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat płytek drewnopodobnych? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Płytki drewnopodobne nie tylko w kuchni – sprawdź gdzie jeszcze znajdą zastosowanie
Meble z drewna
Jeśli zależy nam na wysokiej jakości, trwałych i eleganckich meblach, odpornych na upływ czasu i uszkodzenia, warto postawić na meble drewniane, gdyż jest to opłacalna inwestycja na długie lata. Szafy, komody czy stylowa toaletka z drewna litego doskonale ozdobi każde pomieszczenie. Obecnie dużą popularnością cieszą się meble z drewna sosnowego, a to dlatego, że sosna jest bardzo łatwo dostępnym surowcem. Drewno sosnowe doskonale wygląda pomalowane zarówno bezbarwnym lakierem, jak i kryjącą farbą czy lakierobejcą o dowolnym odcieniu. Zaawansowana technika meblarska i zastosowanie przetworzonych materiałów drewnopochodnych sprawia, że obecnie meble mogą przybierać szereg rozmaitych form – począwszy od tych klasycznych, po nowoczesne czy artystyczne. Jeśli zależy nam na tym, aby rozjaśnić wnętrze, dobrym rozwiązaniem będą meble bielone w stylu shabby chic, które dodatkowo optycznie powiększą naszą przestrzeń. Bielenie mebli to również dobry pomysł na nadanie starym meblom nowego życia.
Blat kuchenny z drewna
Moda na prawdziwe drewniane blaty nigdy nie przeminie. Żadna inna okleina nie jest tak naturalna i nie nadaje tak ciepłego klimatu aranżacji kuchni, co blat z drewna. Blaty kuchenne drewniane doskonale pasują do kuchni urządzonych w stylu klasycznym, nowoczesnym czy rustykalnym. Ich zaletą jest możliwość łatwej obróbki – drewno można pomalować na dowolny kolor, polakierować, przyciąć czy odnowić. Blaty drewniane w porównaniu z blatami okleinowymi mają również tę zaletę, że w przypadku miejscowego uszkodzenia, fragment blatu można zeszlifować i zaolejować, dzięki czemu będzie on zawsze wyglądał jak nowy. Blaty do kuchni najczęściej wykonywane są z drzew liściastych, do których zaliczają się również odmiany drewna egzotycznego. Decydując się na blat drewniany do kuchni, musimy przede wszystkim wybrać taki materiał, który będzie odporny na działanie wysokiej temperatury, wilgoć i zaplamienia, czyli musi to być jakościowo dobra i twarda odmiana drewna. Takimi właściwościami wyróżniają się między innymi dąb, mahoń, jesion, iroko.
Niezależnie od tego, na jaki rodzaj drewna się decydujemy, musimy pamiętać, że drewno to materiał, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, która pozwoli utrzymać drewno w dobrym stanie przez wiele lat.