Wyspa kuchenna jako element dekoracyjny i praktyczny w nowoczesnej kuchni

Wyspa kuchenna coraz częściej wybierana jest jako główny element aranżacji przestrzeni kuchennej zwłaszcza tam, gdzie pozwala nam na to przestrzeń. W otwartych kuchniach połączonych z salonem wyspa może stanowić granicę pomiędzy jednym, a drugim pomieszczeniem. Popularność tego typu rozwiązania wynika przede wszystkim z faktu, że wyspę można zagospodarować na wiele sposobów. Oprócz swojego praktycznego zastosowania wyspa kuchenna to sposób na zarówno stylowy jak i nowoczesny wystrój wnętrza.

Kształt zabudowy kuchennej

Wyspa kuchenna stanowi uzupełnienie standardowej zabudowy kuchennej. W zależności od wielkości pomieszczenia może przybierać różne kształty. W dużych i otwartych kuchniach dobrze sprawdzi się wyspa kuchenna w kształcie prostokąta lub kwadratu. Z kolei zabudowa kuchenna w kształcie litery L jest rozwiązaniem idealnym w mniejszych i wąskich pomieszczeniach. Przy takiej zabudowie funkcję wyspy może pełnić blat, który na co dzień wykorzystywany będzie jako stolik śniadaniowy i dodatkowa przestrzeń do przyrządzania posiłków.

wyspa kuchenna w kształcie litery L

Praktyczne zastosowanie wyspy kuchennej

Wyspa kuchenna to element wyposażenia, dzięki któremu zyskujemy dodatkową przestrzeń. Niby zwyczajny blat, a możliwości zastosowania jest naprawdę wiele. Wyspa kuchenna przede wszystkim pełni rolę łącznika pomiędzy częścią praktyczną, a częścią wypoczynkową. W znaczący sposób ułatwia pracę w kuchni, zwłaszcza w przypadku obecności kilku osób jednocześnie, jak i komunikację z osobami przebywającymi w salonie czy jadalni.

Dodatkowy blat do przygotowywania posiłków

Jeśli jesteśmy właścicielami niewielkich rozmiarów wyspy kuchennej, wyspa może nam posłużyć jako miejsce, przy którym można wspólnie zjadać codzienne posiłki. Z powodzeniem może również zastąpić stolik kuchenny. Blat kuchenny warto wzbogacić o wysokie krzesła, które w ostatnim czasie stały się prawdziwym hitem aranżacyjnym i cieszą się ogromną popularnością.

Wyspa kuchenna ze zlewem i płytą grzewczą

Jeśli dysponujemy dużą wyspą, możemy śmiało umieścić w niej wszystko to, co niezbędne w każdej kuchni, czyli płytę grzewczą, zlew, zmywarkę. Wyspa kuchenna ze zlewozmywakiem to bardzo praktyczne rozwiązanie, które znacząco poprawia komfort podczas przygotowywania posiłków, jednak w takim wypadku nie należy zapominać również o umieszczeniu obok ociekacza. Decydując się na montaż płyty grzewczej na wyspie kuchennej, konieczne będzie zamocowanie nad wyspą okapu w celu eliminacji nieprzyjemnych zapachów. Wyspa kuchenna z płytą grzewczą to modne rozwiązanie, dzięki któremu zyskujemy dodatkowe miejsce na gotowanie.

Zabudowa w nowoczesnej kuchni

Sprzęt do zabudowy

Kolejnym praktycznym zastosowaniem wyspy kuchennej jest wykorzystanie jej jako miejsca do zabudowy zmywarki, piekarnika czy niskiej lodówki. Niektórzy producenci oferują specjalne sprzęty do zabudowy wyspowej. W przypadku umieszczenia zmywarki czy piekarnika w zabudowie koniecznie będzie doprowadzenie bieżącej wody oraz prądu.

Oświetlenie wyspy kuchennej

Nowoczesne wyspy potrzebują również dodatkowego oświetlenia. Zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz najlepiej pasują proste, wiszące lampy, które delikatnie rozjaśniają przestrzeń wokół blatu. Lampy nad wyspę kuchenną muszą nie tylko dobrze wyglądać, ale i być funkcjonalne, czyli zapewnić odpowiednią ilość światła. Najbardziej praktyczne są te modele o regulowanej wysokości. Alternatywą dla wiszących lamp nad blatem, są halogeny montowane w suficie, które stanowią niemal niewidoczny dodatek. Proste, oszczędne w formie oświetlenie nigdy nie wyjdzie z mody.

Półwysep – alternatywa dla wolnostojącej wyspy

Panuje przekonanie, że wyspa kuchenna nadaje się tylko do dużych i otwartych kuchni. Otóż nic bardziej mylnego. W zamkniętych kuchniach również da się zamontować wyspę, trzeba tylko mądrze rozplanować rozmieszczenie wszystkich elementów wyposażenia. Jeśli nasza kuchnia jest mała, najlepiej do wnętrza wybrać mniejszą wyspę. Sprytnym rozwiązaniem w niewielkich wnętrzach jest półwysep kuchenny, który wymaga zdecydowanie mniej miejsca niż wolnostojąca wyspa kuchenna. Półwysep oddziela kuchnię od sąsiadującego pomieszczenia, którym najczęściej jest salon lub jadalnia. Podobnie, jak w przypadku tradycyjnej wyspy kuchennej na półwyspie może się znaleźć praktycznie wszystko – zlewozmywak, płyta grzewcza lub może on pełnić po prostu rolę tradycyjnego blatu kuchennego.

półwysep kuchenny w małej kuchni

Wyspa kuchenna pokazuje, jakie zmiany zaszły przy aranżacji kuchni. Kiedyś budowano zamknięte kuchnie, które stanowiły całkowicie odrębne pomieszczenie. Obecnie kuchnie stanowią otwartą przestrzeń, dzięki czemu są jeszcze bardziej funkcjonalne, a wyspa kuchenna stanowi efektowne połączenie strefy gotowania ze strefą dzienną.