Urządzając dom, czy mieszkanie często stajemy przed dylematem – jaką podłogę wybrać? Wybór podłogi jest niezwykle istotny, ponieważ to od niej w głównej mierze zależy to, jak pomieszczenie będzie się ostatecznie prezentować. Wybierając rodzaj podłogi, jej kolor i wzór trzeba wziąć pod uwagę pozostałe elementy wyposażenia wnętrza, tak aby wszystko stanowiło spójną całość.
Szukasz osoby, która pomoże Ci w aranżacji kuchni?
+48 601 62 47 81
Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci zaprojektować wymarzone wnętrze
Na co zwrócić uwagę wybierając podłogę?
Podłoga to podstawowy element procesu wykańczania wnętrz. Od podłogi oczekujemy tego, że będzie nam służyć na lata, dlatego też jej zakup powinien być przemyślany. Każdy z nas chce cieszyć się pięknie zaaranżowanym wnętrzem, ale wygląd zewnętrzny to nie wszystko. Niezależnie od tego, do jakiego pomieszczenia kupujemy podłogę, przed jej wyborem koniecznie trzeba zwrócić uwagę na:
- rodzaj materiału, z jakiego została wykonana,
- klasę ścieralności,
- rodzaj pomieszczenia, w którym podłoga będzie się znajdować.
Nie ma uniwersalnych podłóg nadających się do każdego pomieszczenia. Innych funkcji oczekujemy od podłogi w salonie i sypialni, a jeszcze innych od podłogi w łazience. Wyznacznikiem jakości i trwałości podłóg jest klasa ścieralności. W stosunku do paneli podłogowych, które cieszą się niesłabnącą popularnością, wyróżnia się 5 klas ścieralności, gdzie AC1 to panele bardzo słabo odporne na ścieranie, a AC5 wysoko odporne na ścieranie. Podobną skalę stosuje się także w odniesieniu do płytek podłogowych.
Podłoga do klasycznego wnętrza
Aranżacje pomieszczeń w stylu klasycznym definiuje elegancja i powściągliwy styl. Przyjazna dla oka i bezpieczna klasyka wymaga symetrii, równowagi i umiaru. Często styl klasyczny charakterem oddaje klimat minionych epok, ale by odpowiadał potrzebom współczesnych domowników, nie powinien przypominać muzeum. Klasyczne wnętrza wyrażają stonowane barwy, takie jak: brązy, beże czy biele i eleganckie meble w prowansalskim lub ludwikowskim stylu.Doskonałym dopełnieniem takiego wnętrza będzie podłoga z dębu w odcieniach złota lub jasnego brązu. Do salonu w stylu klasycznym można wybrać deskę drewnianą, parkiet, panele laminowane lub popularne w ostatnim czasie płytki drewnopodobne przypominające posadzki drewniane.
Podłoga w nowoczesnym stylu
Styl skandynawski wyróżniają jasne, harmonijne wnętrza i meble wykonane z białego drewna. Skandynawski design świetnie rozjaśnia pomieszczenia i nadaje się zarówno do małych, jak i dużych przestrzeni. Styl skandynawski lubi naturalne materiały, dlatego w tego typu wnętrzach dobrze sprawdza się drewno lub materiały, które je przypominają. Świetnym rozwiązaniem dla wystroju nowoczesnego wnętrza w stylu skandynawskim są drewniane posadzki z naturalnych, jasnych desek lub drewno bielone. Drewniana podłoga nigdy nie wyjdzie z mody. Nie tylko pięknie się prezentuje, ale i może służyć na lata, bo można ją skutecznie odnowić bez konieczności wymiany.
Podłoga do łazienki
Przy aranżacji łazienki musimy pamiętać o tym, aby podłoga, na którą się decydujemy była odporna na działanie wilgoci. Tradycyjne płytki ceramiczne mają niską nasiąkliwość, są wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości, dlatego tak chętnie wybiera się je, jako materiał wykończeniowy do łazienek. Płytki ceramiczne bardzo długo zarezerwowane były głównie do łazienek i kuchni, jednak obecnie panuje moda na stosowanie płytek również w salonach, przedpokojach czy nawet sypialniach. Bardzo dobrze sprawdzają się na tarasach, balkonach i schodach.
Drewniana podłoga w łazience to alternatywa dla tradycyjnej glazury. Do łazienki szczególnie polecane są egzotyczne gatunki drewna, takie jak: bambus, lapacho, iroko, merbau, które są odporne na działanie wilgoci i się nie odkształcają. Podłogi drewniane oddają wnętrzu ciepło i sprawiają, że staje się ono jeszcze bardziej przytulne. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj drewnianej podłogi się zdecydowaliśmy, trzeba pamiętać, że utrzymanie jej w dobrym stanie wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji.
Podłoga do salonu z aneksem kuchennym
Współcześnie bardzo popularne jest tworzenie kuchni i salonu w jednej przestrzeni. Otwarta kuchnia to modne i funkcjonalne rozwiązanie zarówno w małych mieszkaniach, jak i dużych domach. Jeśli zależy nam na tym, aby „pozornie” rozgraniczyć jedno pomieszczenie od drugiego, najlepiej zdecydować się na połączenie płytek ceramicznych z panelami lub drewnianymi deskami. Wybierając płytki do kuchni, trzeba pamiętać, aby były odporne na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne oraz wilgoć. W kuchni – podobnie jak w łazience – najlepiej sprawdzą się płytki antypoślizgowe. Wiele osób przy aranżacji nowoczesnego wnętrza decyduje się na wykończenie podłogi płytkami w salonie.
Podłoga do biura
Wybierając podłogę do biura, należy wziąć pod uwagę warunki użytkowania. Podłoga biurowa musi być przede wszystkim odporna na ścieranie i zarysowania.We wnętrzach biurowych i innych obiektach użyteczności publicznej dobrze sprawdzi się tradycyjna glazura o wysokiej klasie ścieralności, podłogi winylowe oraz wykładziny dywanowe. Podłogi winylowe to zdecydowanie tańszy zamiennik desek drewnianych. Ze względu na wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne można je stosować w miejscach o dużym natężeniu ruchu. W przestrzeniach biurowych popularnością cieszą się również wykładziny dywanowe i elastyczne, które dobrze tłumią hałas i są odporne na zabrudzenia.