Kolor we wnętrzu

Początek roku zwykle budzi chęć do zmian, nie tylko w nas samych, ale również w naszym otoczeniu i wnętrzach. Nowe postanowienia towarzyszą, zakupom nowych sprzętów i zmianom wizerunku plastycznego naszych mieszkań. Prostą, lecz bardzo znacząca zmianą, jest zmiana kolorystyki ścian, która każdy może wykonać we własnym zakresie.

Barwy są odbierane subiektywnie, mają bardzo indywidualne oddziaływanie. Wybór kolorystyki w pomieszczeniach zwykle wiąże się z podziałami na poszczególne strefy oraz przypisaną im funkcją. Decydując się na określona barwę należy zastanowić się, jakie wywołuje ona skojarzenia, które mogą wpływać na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu. Kolor jest, bowiem, postrzegany szybciej niż faktury i kształty, może wywoływać nastroje smutku lub radości, wpływać uspokajająco, melancholijnie czy też pobudzać do działania. Warto przeanalizować jak najszerszą paletę barw, zastanawiając się nad tym, jakie reakcje wywołują w nas poszczególne kolory i ich zestawienia.

Kolory w dobrym świetle

Rozmieszczając płaszczyzny barwne we wnętrzu pracujemy również ze światłem, które łączy częstotliwości wszystkich barw. Jakość światła w pomieszczeniu jest wypadkową wielu czynników. Duże znaczenie ma orientacja budynku, ilość okien, ich wielkość i oprawa, a także rozmieszczenie oświetlenia, kolor i moc źródeł światła. Za pomocą barwy można tworzyć złudzenie zmiany wielkości wnętrza. Kładąc na ścianach jasne kolory, które pochłaniają więcej światła niż ciemne, uzyskujemy optycznie większą przestrzeń, co może być korzystne w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Barwy ciemniejsze, bardziej nasycone, sprzyjają tworzeniu intymnej atmosfery. Stosując dyskretne dekoracyjne oświetlenie wzmacniamy intensywność barwy, potęgując jej oddziaływanie.

Ilość światła słonecznego uzależniona od położenia na kuli ziemskiej, wpływa na tendencje kolorystyczne występujące na różnych szerokościach geograficznych. Czyste mocne barwy, zestawiane na zasadzie kontrastu, są charakterystyczne dla wnętrz śródziemnomorskich, gdzie ich urok wydobywa intensywny słoneczny blask. W strefach bardzo gorących, równikowych, często stosuje się zestawienia barw przepalonych słońcem. Ogniste czerwienie, brązy, beże, odcienie tropikalnej zieleni wypływają z otaczającej natury. W krajach, gdzie panuje chłodny klimat i działa łagodne światło słoneczne, bardzo dobrze prezentują się subtelne barwy we wnętrzach, monochromatyczne kompozycje działają delikatną różnicą tonów, światło powoduje, że odnajdujemy każdy odcień.

Poszukując idealnej barwy

Obserwacja natury stanowi niewyczerpane źródło inspiracji w doborze kolorów we wnętrzu. Brązy i beże, naturalne kolory ziemi, suchych traw, dojrzałych zbóż, kawy, drewna i wielu innych znanych od zawsze rzeczy, dają poczucie ciepła i solidności. Pastelowe odcienie beżu mogą być wszechstronnie stosowane w każdym wnętrzu. Brąz jest najbardziej odpowiedni do gabinetów, natomiast nie nadaje się do sypialni.

Kolor zielony wśród niezliczonych odcieni, od delikatnych pistacji, poprzez nasycone zielenie wiosennej trawy, barwy malachitu, oliwki, drzew iglastych, mogą mieć bardziej ciepłą lub chłodną temperaturę, w zależności od nasycenia żółci i błękitu (kolorów składowych zieleni). Chłodne odcienie wpływają kojąco i relaksują, nadając się doskonale do łazienek i pomieszczeń terapeutycznych, ciepłe są odpowiednie do ogrodów zimowych, na klatkach schodowych i w przedpokojach.

Błękity, od jasnych tonacji nieba, poprzez odcienie wody, do bardziej nasyconych szafirów i granatów wpływają uspokajająco, nastrajając do zadumy. Niekiedy, w zimnym świetle, wywołują negatywne odczucia, chłodu, wyobcowania, czasami melancholii. Odpowiednie zastosowanie koloru niebieskiego pozwala optycznie powiększyć przestrzeń, wbrew obiegowym opiniom, doskonale sprawdza się w sypialni, natomiast nie wskazany jest w jadalni.

Złociste barwy słońca, piasku, wszelkie odcienie żółci w pomieszczeniach, wywołują bardzo pozytywne reakcje u osób w nich przebywających. Przywołują radość, optymizm, ożywienie, pastelowe odcienie doskonale sprzyjają odpoczynkowi.

Zastosowanie delikatnej żółci we wnętrzu kuchni uprzyjemnia przygotowywanie posiłków, oddalając nudę i poczucie zmęczenia.

Kolor czerwony pobudza aktywność fizyczną, dominuje i zmniejsza optycznie pomieszczenie. Jego dynamikę warto wykorzystać w pokojach ćwiczeń, może być zastosowany w przedpokojach i na klatkach schodowych. Występowanie tej barwy w pokojach pracy, gdzie konieczna jest koncentracja i spokój, może wywoływać niekorzystne reakcje.

Wygodnym i bezpiecznym tłem do tworzenia aranżacji kolorystycznych we wnętrzu są ściany pomalowane w kolorze białym lub szarym. Biel przyjmuje delikatny odcień pod wpływem działającego światła, ulegając jednocześnie wpływowi kolorów z nią sąsiadujących. Bardzo ciekawe efekty można uzyskać stosując zestawienia bieli z niewielką domieszką wybranych pigmentów. Pomieszczenia pomalowane na biało wydają się optycznie większe, ponieważ kolor ten odbija światło, budzi skojarzenia z porządkiem, równowagą, świeżością.

Odcienie szarości, barwy neutralnej, wydobywają we wnętrzu przedmioty o intensywnych barwach, są znakomitym tłem dla roślinności i kwiatów. Jaśniejsze szarości powodują wrażenie podobne do bieli, są jednak niezastąpione, gdy we wnętrzach znajdują się białe lub stalowe elementy wyposażenia. Wykorzystanie koloru szarego jest częste w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, wyposażonych w proste meble, w których panuje nastrój kontemplacji. Zastosowanie szarości w łazienkach pozwala wydobyć śnieżną biel ceramiki łazienkowej, harmonizuje z metalicznym blaskiem armatury.

Niewielkie płaszczyzny czerni we wnętrzu pozwalają podkreślić intensywność barwy z nią sąsiadującej. Zestawienia bieli i czerni pozwalają tworzyć graficzne kompozycje, układające się w różne wzory np. zebrę, szachownicę, krowie łatki, plamki na dalmatyńczyku. Fantazyjne, czarno-białe rozwiązania są wskazane w łazienkach oraz pokojach użytkowanych przez osoby optymistycznie nastawione do świata.

Eksperymenty kolorystyczne na ścianach pozwalają lepiej poznać samych siebie. Zmiana powoduje wprowadzenie nowych nastrojów, wpływające na nasze codzienne przyzwyczajenia.