Letnie inspiracje do zmiany wnętrza
Decyzja o modernizacji mieszkania i przekształceniu wnętrza to duże wyzwanie, podejmowane co pewien czas, w związku z naturalną potrzebą zmiany najbliższego otoczenia i koniecznością renowacji. Często rodzi szereg wątpliwości i pytań – w jaki sposób przeprowadzić prace we wnętrzu i jak szeroki powinien być zakres przebudowy. Planując remont i nowy wystrój, warto niekiedy pomyśleć o bardziej gruntownych zmianach, dotyczących przede wszystkim poprawy układu funkcjonalnego mieszkania i modernizacji oświetlenia, pozwalającego w pełni cieszyć się harmonią barw, oddziaływaniem faktur i szlachetnych właściwości materiałów.
Pierwszy impuls – poczucie nieograniczonej przestrzeni.
Często nie dostrzegamy wszystkich mankamentów naszego mieszkania, przyzwyczajenie do przestrzeni użytkowanej dotychczas powoduje, że nie zdajemy sobie sprawy z możliwości prostych rozwiązań, które mogą ułatwić codzienne czynności. Jednocześnie ogromne znaczenie odgrywa dobór kolorów, działanie światła, zarówno w całym wnętrzu, jak i w zestawieniu dekoracyjnych detali, które przy odpowiedniej ekspozycji tworzą klimat i indywidualny charakter przestrzeni.
Powszechnym problemem, powodującym niezadowolenie użytkowników i trudności w aranżacji wnętrza jest zbyt mały, w stosunku do potrzeb, metraż mieszkania. Ograniczona powierzchnia nie powinna jednak hamować działań remontowych, lecz inspirować do odważnych pomysłów i realizacji. Kontrolując przeznaczenie każdego skrawka cennej powierzchni, bez zbędnego przeładowania sprzętem, przy dobrym oświetleniu, które optycznie powiększy przestrzeń, jesteśmy w stanie odnieść prawdziwy sukces i wzbudzić powszechne uznanie.
Przed przystąpieniem do remontu lub adaptacji wnętrza warto wykonać precyzyjny projekt przebudowy, biorąc pod uwagę potrzeby wszystkich domowników. Niestety, wiele osób zamiast zaplanowanej modernizacji mieszkania, decyduje się na zakup dekoracyjnych przedmiotów, kolejnych mebli, co powoduje efekt przeładowania wnętrza, burzy jego harmonię, nie poprawia walorów użytkowych. Przypadkowe elementy, które mogłyby zdobić wnętrze, sprawiają zupełnie przeciwne wrażenie. Nawet świeżo pomalowana ściana i nowa podłoga, nie poprawiają samopoczucia użytkowników, którzy dążąc do poprawy warunków codziennej egzystencji, wybrali niewłaściwą drogę.
Podczas wykonywania prac remontowo – adaptacyjnych skupiamy uwagę na materiałach, meblach i innych elementach wyposażenia wnętrza, zapominając, że atrakcyjny wygląd całości gwarantuje przede wszystkim dobre oświetlenie, od którego zależy wizualny odbiór wnętrza. Nie wystarczy jeden punkt oświetleniowy w centrum pomieszczenia, aby zbudować klimat wnętrza, uwypuklić wszystkie jego dekoracyjne elementy i stworzyć dobre warunki do wykonywania codziennych czynności. Tylko odpowiednio dobrane lampy i źródła światła, dostosowane do potrzeb użytkowych przestrzeni, stanowią gwarancję dobrego samopoczucia we wnętrzu, stwarzają warunki przyjemnej pracy i wypoczynku.
Dobra chwila na poprawę funkcjonalności wnętrza.
Przystępując do remontu warto zastanowić się, czy w podziale pomieszczeń i komunikacji pomiędzy poszczególnymi strefami, nie występują przeszkody, czy wielkość pomieszczeń oraz ich układ, odpowiadają naszym potrzebom. Niekiedy wyburzenie ścianki działowej lub likwidacja drzwi mogą stanowić rozwiązanie problemu w przypadku zbyt wąskiego przedpokoju lub za małej kuchni. W mieszkaniu należy dokonać odpowiedniego podziału przestrzeni, wiążąc go bezpośrednio z rozplanowaniem oświetlenia. Rozmieszczenie punktów świetlnych ma ścisły związek z układem funkcjonalnym mieszkania.
Rozpatrując układ architektoniczny wnętrza możemy wyodrębnić pomieszczenia, których funkcja i sposób zagospodarowania wzajemnie ze sobą współgrają. Możemy dokonać uproszczonego podziału na strefy otwarte – przystosowane do użytkowania przez wszystkich domowników oraz strefy zamknięte – sypialnie, garderoby, pokoje dzieci, pomieszczenia przeznaczone do pracy w domu. Oddzielnie należy traktować kuchnię wraz ze strefą spożywania posiłków, a także łazienki i toalety.
W otwartych przestrzeniach należy zachować spójną stylistykę, łagodne i przyjazne dla wszystkich zestawienia kolorystyczne ścian, które pozostaną w harmonii z fakturą materiałów na podłodze i elementami architektury wnętrza. Nieograniczone możliwości kreowania otwartej przestrzeni daje światło, dzięki któremu wnętrze jest przejrzyste, przyjazne, inspirujące do działania. Warunki takie zapewniają lampy oświetlenia górnego, wbudowane w podwieszane formy sufitów lub zwieszane, wielopunktowe. Układ lamp powinien odpowiadać kierunkom poruszania się we wnętrzu, dyskretne światło może naprowadzać na ciekawy element wnętrza, podkreślać cały układ architektoniczny, linie podziałów kolorystycznych na ścianach, podłodze, suficie. Poszczególne lampy powinny zaświecać się niezależnie. Ponadto możliwość łatwej modyfikacji oświetlenia można zapewnić stosując regulator natężenia mocy.
Przewidując oświetlenie o charakterze dekoracyjnym, w postaci podświetlanych wnęk, kinkietów rozświetlających detale architektoniczne, możemy zapewnić w otwartym wnętrzu również klimat intymny, relaksujący, sprzyjający odpoczynkowi. Tego rodzaju oświetlenie pozwala stworzyć w mieszkaniu indywidualną atmosferę. Umieszczenie kilku nietypowych punktów świetlnych może sprawić, że przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym, wnętrze odkryje swój niezwykły charakter, stając się miejscem wyjątkowym.
Wnętrze odbiciem indywidualnego stylu.
Pomieszczenia zamknięte, takie jak pokój do nauki lub sypialnia, gdzie istotne jest czasowe odizolowanie od trybu wykonywania codziennych czynności, odzwierciedlają indywidualne upodobania użytkowników. Wybierając styl wnętrza odpowiadający preferencjom osoby, tworzymy warunki, zapewniające najlepsze samopoczucie, skupienie lub swobodny wypoczynek. Wrażliwość na barwy i formy we wnętrzu jest reakcją charakterystyczną dla każdego, wyznacza pewien kierunek aranżacji, odpowiadający rytmowi życia i osobowości. Jedni doskonale czują się we wnętrzach minimalistycznych, oszczędnych w wystroju, uproszczonych, gdzie kilka barwnych detali komponuje przestrzeń. Dla innych taka stylistyka będzie zbyt chłodna, cenią sobie domowe ciepło i bliskość natury. W swoim otoczeniu gromadzą sentymentalne przedmioty z przeszłości, cenią ukrytą w nich tajemnicę. Tak jak dla jednych metal połączony ze szkłem jest uosobieniem czystości formy, tak inni są zwolennikami drewna i ciepłych tkanin we wnętrzu.
Niezależnie od wybranej stylistyki należy przewidzieć właściwe oświetlenie, umożliwiające wykonywanie czynności oraz swobodne samopoczucie w wydzielonej, indywidualnej strefie. W przypadku urządzania sypialni i usytuowania łóżka należy zaplanować oświetlenie umożliwiające czytanie przed snem. Oświetlenie to powinno stanowić uzupełnienie lamp górnych, zapewniających dobrą widoczność w całym pomieszczeniu. Jeżeli w pokoju znajduje się biurko do nauki (np. sypialnie dzieci) lub toaletka, konieczne jest doświetlenie tych stref dodatkowym światłem umożliwiającym wykonywanie poszczególnych czynności. W każdym przypadku charakter wnętrza można doskonale podkreślić oświetleniem, pozostając w harmonii ze stylistyką wnętrza.
Remont mieszkania to doskonała okazja do wydzielenia w strefie sypialni, choćby niewielkiej garderoby, umożliwiającej utrzymanie porządku i właściwe przechowanie odzieży.
Systemy wieszaków, szuflad i wysuwanych koszy pozwalają racjonalnie wykorzystać cenną przestrzeń, ułatwiając codzienne użytkowanie. Istotne jest doświetlenie garderoby, najlepiej przy zastosowaniu lamp halogenowych lub niektórych świetlówek liniowych, wiernie oddających barwy tkanin. Stosując kierowane oprawy, w postaci reflektorów na wysięgnikach, umożliwiamy doprowadzenie światła nawet do najgłębszych zakamarków szafy.
Mobilne wnętrza – rozwiązanie przestrzeni wielofunkcyjnej.
W mieszkaniach o mniejszym metrażu, gdzie jedna przestrzeń musi spełniać różne funkcje, konieczne jest świadome zaplanowanie zmienności układu pomieszczenia w czasie, w zależności od potrzeb. Nie należy wydzielać za wszelką cenę maleńkich pokoików, lecz zostawić otwartą przestrzeń, w której podziały stworzy odpowiednia gra światła i zestawienia kolorystyczne ścian. Meble w takim wnętrzu powinny być lekkie, wyposażone w akcesoria ułatwiające sprawne przesuwanie i składanie.
Tworząc nowy wizerunek wnętrza warto pamiętać o oddziaływaniu barw na subiektywny odbiór przestrzeni oraz reakcje psychologiczne. Szczególnie w wielofunkcyjnym wnętrzu zmiana kolorystyki wymaga kilku prób i trafnego doboru zestawień. Dla większości ludzi barwy z palety żółci, czerwieni i brązów są ciepłe, wesołe, pobudzające. Barwy niebieskie, zielone i szare zaliczane są powszechnie do chłodnych, opowiadających nastrojowi smutku, a zarazem wyciszenia. W ciasnych pomieszczeniach można uzyskać wizualne wrażenie powiększenia przestrzeni poprzez zastosowanie właśnie chłodnej kolorystyki w delikatnym pastelowym, nasyceniu. Ciekawym rozwiązaniem może być zmiana koloru tylko jednej ściany, która pomalowana w chłodnej tonacji, będzie sprawiała wrażenie „oddalania się”, a tym samym optycznie poszerzy wnętrze.
Doskonałe efekty swobodnego modelowania przestrzeni uzyskujemy dzięki odpowiedniemu zastosowaniu oświetlenia. Wprowadzenie zmian zwykle przynosi zadowolenie, wygodę i dużo satysfakcji. Rezygnacja z oświetlenia centralnego na suficie na rzecz szeregu lamp, podkreślających kształt podwieszonego sufitu lub pomieszczenia, skupiających światło na ścianach, pozwala uzyskać pozorne powiększenie wnętrza. W wydłużonym, ciasnym pomieszczeniu, skierowanie światła na krótsze ściany, równoważy różnice w proporcjach. Doświetlenie górnej strefy, pozornie podwyższa wnętrze, natomiast światło skierowane w dół wywołuje wrażenie obniżenia.
Jeżeli miejsce aktywności w ciągu dnia zmienia się wieczorem, w strefę wypoczynku, należy przewidzieć możliwość odpowiedniej zmiany klimatu wnętrza. Wprowadzając światło o ciepłej barwie oraz kilka niewielkich opraw dekoracyjnych możemy łatwo modyfikować nastrój wnętrza. Szczególna troska powinna towarzyszyć planowaniu strefy wykonywania czynności. Jeżeli stół jednocześnie służy do spożywania posiłków i do pracy – należy przewidzieć możliwość oświetlenia go odpowiednio z góry, gdy spełnia funkcję jadalnianą, a także z boku, podczas wszelkich czynności wzrokowych. Podobna „elastyczność” powinna towarzyszyć przekształceniu salonu w sypialnię.
W przestrzeni wypoczynkowej najważniejszą rolę odgrywa światło ciepłe, podkreślające kolorystykę wnętrza, o relaksującym i rozluźniającym wpływie. Właściwości takie posiadają żarówki. Dzięki delikatnie barwionej pastelowo bańce, światło posiada łagodny kolor i wzbogaca wizerunek wnętrza, oddziałując relaksująco.
Światło, które daje energię do pracy.
Bez względu na wielkość użytkowanej przestrzeni szczególną uwagę należy poświęcić jakości oświetlenia w strefach wykonywania czynności. Trafnie dobierając źródła światła możemy stworzyć idealne warunki działania w kuchni, przy biurku, stole do pracy, a także podczas wykonywania codziennych czynności w łazience, garderobie i innych strefach. Planując remont mieszkania, na liście zmian warto uwzględnić również zmianę rodzaju oświetlenia na nowoczesneenergooszczędne źródła, zapewniające efektywne działanie, dobre widzenie a przede wszystkim przyjemny nastrój.
W strefach wykonywania czynności najlepsze właściwości posiada światło halogenowe, jasne, brylantowe, pobudzające, wiernie oddające barwy przedmiotów. Alternatywę mogą stanowić energooszczędne świetlówki kompaktowe o barwie ciepło białej, które dają światło bardziej stonowane i rozproszone. Ich zastosowanie jest szczególnie uzasadnione w oprawach z widocznym źródłem światła, dzięki wykorzystaniu mlecznego szkła – świetlówki nie powodują olśnienia.
Pomieszczenia, gdzie zwykle rozpoczyna się remont, a oświetlenie stanowi najważniejszy element organizujący przestrzeń – to łazienka i kuchnia. Wnętrza te ze względu na funkcję, działanie wody, podwyższonej temperatury są narażone na najszybsze i widoczne zniszczenie. Przystępując do przebudowy kuchni należy poświęcić uwagę ergonomii wykonywania poszczególnych czynności. Odpowiednie odległości pomiędzy urządzeniami, usytuowanie lodówki, w stosunku do zlewozmywaka i kuchenki jest związane z kolejnością wykonywania poszczególnych czynności. Blat łączący strefy przechowywania produktów, zmywania i gotowania, stanowi najważniejsze miejsce pracy. Oświetlenie umieszczone pod górną zabudową szafek lub na ścianie pozwala na wygodne i sprawne przygotowanie posiłków.
Zarówno w kuchni jak i w łazience należy stosować materiały najbardziej trwałe i łatwo zmywalne. Pomieszczenia te zazwyczaj są niewielkie i odczuwamy w nich brak światła naturalnego. Pierwszoplanową rolę odgrywa więc układ oświetlenia, o którym decydujemy sami, dokonując odpowiedniej modernizacji. Do sposobów na rozwiązanie pomieszczeń małych, ciasnych i ciemnych, można zaliczyć również jasną, pastelową kolorystykę wnętrza, zastosowanie materiałów odbijających światło oraz wykorzystanie szkła w różnej postaci.
Wygodna łazienka to przede wszystkim możliwość swobodnego korzystania ze wszystkich urządzeń sanitarnych. Centrum uwagi powinna stanowić strefa umywalki z lustrem. Jest to najczęściej używany element łazienki. Pamiętając o dobrych właściwościach oświetlenia ogólnego, które powinno być równomierne rozproszone i zapewniać dobrą widoczność w całym wnętrzu, należy zainstalować lampy doświetlające lustro – najlepiej po obu stronach i nad górna jego krawędzią. Źródła światła powinny dobrze oddawać odcień skóry i barwy otoczenia. Jeżeli pomieszczenie jest zbyt małe warto zrezygnować z kabiny natryskowej i wanny, na korzyść jednego z tych elementów – wygodnie użytkowanego.
Wraz ze zmianą wizerunku wnętrz, zmienia się również ich wyposażenie. Coraz częściej nieodłącznym elementem przestrzeni mieszkania jest komputer. Pełni on wielorakie funkcje, wykorzystywany jest przez wszystkich domowników, zarówno do celów rozrywkowych jak również nauki i pracy. Przewidując funkcjonowanie monitora we wnętrzu należy zaplanować odpowiednie oświetlenie, tak aby ze względów zdrowotnych zniwelować kontrast ekranu z ciemnym pomieszczeniem. Korzystne efekty w tej sytuacji przynosi zastosowanie mobilnych opraw stojących na podłodze lub stole wyposażonych w energooszczędną świetlówkę kompaktową nowej generacji.