Podłoga stanowi niezwykle istotną płaszczyznę we wnętrzu, po niej właśnie przemieszczamy się i wykonujemy czynności, pozostając w bezpośrednim kontakcie z jej powierzchnią. Zestawienie wykorzystanych na podłodze materiałów, zderzenie właściwości, kolorystyki i faktur, pozwala wykreować wyjątkowy klimat wnętrza, podkreślić jego walory estetyczne, wpływając na nasze samopoczucie. W odniesieniu do układu podłogi powstaje kompozycja innych elementów wnętrza: ścian, sufitów, detali architektonicznych, a także podział funkcjonalny przestrzeni. W każdej sytuacji podłoga powinna być trwała, łatwa do utrzymania w czystości, a przede wszystkim pozostawać w harmonii z wnętrzem, zapewniać komfort i poczucie bezpieczeństwa osobom przebywającym w pomieszczeniu. Charakter podłogi w wielu sytuacjach nadaje ton całemu wnętrzu, kształtuje styl, odpowiadający indywidualnym upodobaniom.
Jak wydzielić strefy w domu za pomocą podłogi?
Podłoga może uczynić dla wyglądu wnętrza niekiedy więcej, niż dekoracyjny detal, czy umeblowanie. Poświęcając czas i odpowiednie zaangażowanie, warto precyzyjnie zaprojektować i wykonać podłogi w całym domu, aby przejścia pomiędzy poszczególnymi przestrzeniami pozostawały w harmonijnej kompozycji.
Dokonując podziału przestrzeni mieszkalnej, staramy się wyodrębnić strefę otwartą, reprezentacyjną oraz miejsca wyciszenia, intymności i wypoczynku. Pierwsza – to niewątpliwie salon, pomieszczenie zachęcające do przyjmowania gości, z kolei najbardziej odizolowanym i indywidualnym wnętrzem jest sypialnia. Rozplanowanie podłogi w tych pomieszczeniach wiąże się bezpośrednio z funkcją, jaką spełniają w naszej codzienności.
Wnętrze salonu, strefy otwartej na osoby odwiedzające dom, a jednocześnie stanowiącej centrum życia rodzinnego, to zazwyczaj punkt kulminacyjny podczas urządzania mieszkania. Jeżeli planujemy stworzyć wnętrze na długie lata, pomimo wyższych kosztów niektórych materiałów, warto wprowadzić te najtrwalsze w wykończeniu podłogi. Oprócz tak istotnych walorów estetycznych, uzyskujemy wówczas dodatkową ważną zaletę – reakcję powierzchni podłogi na upływający czas. Przy odpowiedniej konserwacji, właściwie zastosowane, szlachetne materiały pogłębiają swój niepowtarzalny wyraz, oddziałują ponadczasowo.
Jaka podłogę wybrać do sypialni?
Sypialnia w przeciwieństwie do otwartego salonu, stanowi wnętrze sprzyjające wyciszeniu i relaksowi. Niekiedy sypialnia funkcjonuje w połączeniu z łazienką lub pokojem kąpielowym, miejscami regeneracji organizmu i dbałości o ciało. Podłoga w sypialni powinna być dostosowana do stawania bosą stopą, wyciszona, miękka w bezpośrednim kontakcie. W przylegającej do wnętrza nocnego wypoczynku łazience, atmosfera powinna pozostawać w harmonii i stylistycznej spójności, przy wprowadzeniu na podłodze materiałów odpornych na wilgoć. Rozwiązanie granicy miękkiej, ciepłej w dotyku oraz twardej, wytrzymałej posadzki, to pole do popisu dla osoby kreującej wnętrze. Połączenie materiałów w odpowiednim układzie i proporcjach, pozwala stworzyć wrażenie przenikających się przestrzeni, sypialni i łazienki lub pokoju kąpielowego.
Jeżeli sypialnia zajmuje pomieszczenie o niewielkim metrażu, warto ujednolicić podłogę stosując ten sam materiał na całej powierzchni. Optyczne powiększenie wnętrza możemy uzyskać poprzez dobór podobnego odcienia barwy ścian, sufitu i podłogi. W większych pomieszczeniach, gdzie łóżko stanowi centralny element wnętrza, można bez ograniczeń stosować różne okładziny, kierując się indywidualną wrażliwością na faktury, barwy i inne właściwości istotne przy realizacjipodłogi.
Podłoga drewniana czy kamienna – co wybrać?
Materiały wykorzystywane na posadzkach wywołują różne reakcje, które stanowią rezultat tradycji stosowania ich we wnętrzach, są konsekwencją naszych przyzwyczajeń, przez lata stały przez lata gruntujących nasze wyobrażenie o domu. Niekiedy wspomnienia i skojarzenia związane z powierzchnią podłogi, na której miały miejsce sceny z dzieciństwa, zabawy, powodują preferencje w wyborze materiału. Innym czynnikiem wpływającym na decyzje jest moda, tendencje w projektowaniu wnętrz, popularyzowane na targach, wystawach, a przede wszystkim w salonach sprzedaży wyposażenia wnętrz.
W zależności od strefy klimatycznej, posadzka neutralizuje wpływ warunków pogody na samopoczucie osób przebywających we wnętrzu. W budownictwie skandynawskim szczególną popularnością cieszy się drewno, przede wszystkim w postaci desek podłogowych, dodatkowo dekorowanych prostymi malowanymi motywami. W domach budowanych w klimacie zmiennym i wilgotnym, chętnie stosowane są tkaniny w formie chodników, kilimów i dywanów z włókien naturalnych. Natomiast w krajach o gorącym klimacie, cechą bardzo korzystną jest naturalny chłód posadzek. Odpowiednie właściwości, dające poczucie zimna, posiada kamień, terakota lub płytki klinkierowe.
Elementem wyposażenia salonu jest często kominek, którego forma zazwyczaj ukształtowana w kamieniu lub innym trwałym niepalnym materiale, stanowi wyjątkowy akcent we wnętrzu. Jego forma powinna odnaleźć swoje odbicie również w kompozycji podłogi. Przed kominkiem doskonale prezentują się płytki z granitu, marmuru, wapienia lub piaskowca, izolujące strefę ognia od pozostałej części wnętrza. Zderzenie polerowanej powierzchni z szorstką strukturą surowego kamienia, przy odpowiednim świetle, stanowi niekiedy bardziej dekoracyjny element wnętrza, niż kosztowne dekoracyjne detale. Podobne oddziałują układy kolorystyczne gresów lub szkliwionej terakoty. Jeżeli wnętrze salonu wywołuje wrażenie chłodu, można zniwelować je wprowadzając na podłodze tkaninę w formie chodników lub skór.
Podłogi z kamienia naturalnego
Zastosowanie kamienia, jako materiału podłogowego, może budzić szereg wątpliwości, nie cieszy się on niestety największą popularnością w polskich domach. Tymczasem kamienne podłogi wnoszą do wnętrz całe bogactwo swojej historii. Stereotypowemu wyobrażeniu kamienia – zimny, surowy, wyjęty ze środka ziemi – przeciwstawia się ogromna różnorodność kolorów i faktur, niepowtarzalnych struktur, nawet w obrębie tej samej skały. Najszerszą gamę barwną tworzą różne rodzaje marmurów, szczególnie interesujące pochodzą ze złóż w rejonach górskich Europy, szczególnie w krajach śródziemnomorskich, a także w Azji i Ameryce. Obok marmurów, niezwykłym pięknem odznaczają się granity – najtwardsze z kamieni, a także delikatniejsze, stonowane wapienie i piaskowce.
Wykończenie powierzchni kamiennych elementów podłogi, odgrywa dużą rolę pod względem estetycznym i użytkowym. Kamienne płyty można pozostawić bez dokładnego wyrównania i podkreślić ich chropowatość specjalnym oświetleniem przypodłogowym. Inny efekt tworzy kamień gładki, matowy, a także szklisty, polerowany.
Nowoczesne podłogi do salonu
Jeżeli przestrzeń salonu pozwala na pozostawienie dużych otwartych powierzchni, elegancko i wytwornie prezentują się podłogi drewniane, parkietowe, układane w kompozycje lub intarsjowane przy wykorzystaniu różnych gatunków drewna. Aby uzyskać odpowiedni efekt estetyczny, należy ustalić miejsca dla poszczególnych detali wyposażenia salonu, jak również mebli, które nie mogą przypadkowo zasłaniać tego, co stanowi interesujący element podłogi.
Odmienny charakter posiadają deski. Ich nieco surowy i szorstki wygląd doskonale komponuje się z nowoczesnym, ascetycznym wzornictwem wnętrz współczesnych salonów, ciekawie kontrastuje z kamieniem, podkreślając jego gładkość i niepowtarzalną strukturę. W pewnych sytuacjach przestrzennych, kierunek układania podłogi z desek, pozwala uzyskać optyczne poszerzenie lub wydłużenie wnętrza. Jasna, naturalna kolorystyka drewnianej podłogi, pozwala wykreować wnętrze bardziej przestronne i przejrzyste.
Podłogi drewniane
Surowe deski, zabezpieczone specjalnym olejem lub woskowane, stanowią najbardziej odpowiedni materiał na podłogę w sypialni. Troszcząc się o wygląd wnętrza przeznaczonego dla nocnego wypoczynku, należy pamiętać również o odpowiednim wyciszeniu podłogi, szczególnie gdy deski układane są tradycyjną metodą na legarach. Aby uniknąć niepotrzebnych odgłosów podczas przemieszczania się, należy zastosować warstwę wyciszającą ze specjalnych, miękkich, pochłaniających dźwięki płyt. Wygląd surowych desek można wzbogacić malowanymi motywami, wykorzystując techniki podobne do stosowanych przy dekorowaniu ścian.
Niewątpliwie płaszczyzna podłogi zajmuje ważne miejsce, wśród czynników wpływających na nasze postrzeganie przestrzeni salonu, jak również sypialni. Przestronne otwarte wnętrza mogą przytłoczyć swoją wielkością, jeśli pozbawimy je wspólnego mianownika, czynnika oswajającego z dużą przestrzenią. Aby wnętrze stało się przyjazne, a pomieszczenie w pełni wykorzystane, należy traktować je jako zbiór pokrewnych obszarów, a nie jedną ogromną scenę z pogrupowanymi w funkcjonalne zestawy elementami wyposażenia. Wszędzie tam, gdzie chcielibyśmy zachować otwartą przestrzeń bez uczucia monumentalnej pustki, powinniśmy stosować różne materiały podłogowe, wyróżniające poszczególne strefy. Wprowadzenie pastelowych i naturalnych odcieni na posadzce rozjaśnia wnętrze, natomiast ciemniejsze kolory, bardziej nasycone wprowadzają ciepło i przytulność.