Dekoracyjna cegła na ścianie jako element wykończenia wnętrz


Pomimo że cegła to jeden z najstarszych elementów wykończeniowych, wciąż jest to bardzo modne rozwiązanie stosowane we wnętrzach. Cegłę doceniamy przede wszystkim za jej parametry techniczne: doskonałą wytrzymałość, dobre parametry izolacyjne, powszechną dostępność i stosunkowo niską cenę.

Szukasz pomysłu na aranżację wnętrza z cegłą w roli głównej?
+48 601 62 47 81
www.kingasliwa.pl
Zapraszamy do kontaktu z nami!

Płytki z cegły zamiast prawdziwej cegły

Płytki ceglane stylizowane na prawdziwą cegłę świetnie wyglądają w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach. Oprócz walorów użytkowych – cegła jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, dobrze izoluje przed ciepłem i wycisza pomieszczenia – stanowi doskonałą dekorację ściany, gwarantując efekt 3D poprzez załamanie się na niej światła. Płytki przypominające cegłę (zwłaszcza płytki klinkierowe) są co prawda cieńsze i lżejsze od tradycyjnej cegły, ale zachowują zbliżone parametry techniczne, dlatego będą doskonałą alternatywą dla cegły. Efekt ceglanej ściany w salonie, kuchnisypialni z pewnością nada pomieszczeniu indywidualny charakter. 

Jedna ściana pokryta cegłą to bardzo częsty zabieg aranżacyjny. Trzeba jednak pamiętać, że cegła – zarówno to prawdziwa, jak i nie – najlepiej wygląda w zestawieniu z gładką ścianą. Ściana w stonowanej kolorystyce w połączeniu z cegłą nie narzuca się i tworzy spójną kompozycję. Bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystanie oświetlenia do podkreślenia trójwymiarowości cegły. W tym celu można postawić na oświetlenie punktowe zamontowane w suficie podwieszanym tuż nad ścianą z cegły lub dekoracyjne taśmy LED, które doskonale uwypuklą powierzchnię materiału.

cegła dekoracyjna w salonie

Sposoby na imitację cegły na ścianie

  1. Cegła cięta – jest to najbardziej ekskluzywny i kosztowny materiał wykończeniowy. Wygląda na ścianie zdecydowanie najlepiej. Zanim jednak znajdzie się na ścianie, musi zostać dokładnie oczyszczona, wyszlifowana, a ubytki uzupełnione. Cały ten proces jest bardzo czasochłonny, ale za to efekt rewelacyjny.
  2. Płytki ścienne – jeżeli chcemy szybciej i tańszym kosztem uzyskać efekt cegły na ścianie, możemy postawić na gotowe płytki lub panele gipsowe. Płytki mogą być wykonane z wypalanej gliny, betonu dekoracyjnego lub kamienia. Ich niewątpliwą zaletą jest szeroka gama kolorystyczna – od czerwieni, poprzez brązy, beże, aż po biele. Bielona cegła świetnie będzie wyglądać we wnętrzach skandynawskich. Decydując się na pojedyncze cegiełki, z pewnością otrzymamy bardziej naturalny efekt.
  3. Płytki klinkierowe – bardzo wiele osób decyduje się na płytki klinkierowe ze względu na bardzo dobre parametry techniczne. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że mają zbliżone parametry do cegieł ceramicznych. Jest to materiał bardzo wytrzymały, odporny na działanie wilgoci i niską temperaturę. Dzięki szerokiemu wyborowi płytek klinkierowych możemy stworzyć modne wykończenie kominka, obudować nimi ściankę działową lub stworzyć naturalne ściany ceglane.
  4. Fototapeta z motywem cegły na ścianie – ceglaną ścianę można wykonać za pomocą specjalnej fototapety z motywem cegły. Do najpopularniejszych należą fototapety winylowe, lateksowe oraz samoprzylepne, które przyspieszają montaż na ścianie.

Na co zwrócić uwagę wybierając płytki z cegły?

Decydując się na cegłę w domu, kluczowe znaczenie ma dobór jej odpowiedniego koloru. Charakterystyczna dla cegły czerwień najlepiej będzie wyglądać w dużych, przestronnych i nowoczesnych pomieszczeniach. Do nieco mniejszych i ciemniejszych wnętrz lepiej wybrać imitację cegły w jaśniejszym kolorze.

ściana dekoracyjna z cegły

Minusy ściany z cegły

Niestety, ceglana ściana nie jest pozbawiona wad. Przede wszystkim musimy pamiętać, że zastosowanie prawdziwej cegły to spore obciążenie ścian. Ceglane ściany nie nadają się też do małych pomieszczeń, gdyż optycznie je pomniejszą. Prawdziwa cegła, ze względu na swój rozmiar, może nam zabrać kilka dodatkowych centymetrów, których po prostu będzie nam brakować.