Planując modernizację kuchni, należy przeanalizować kolejność prac wykonywanych podczas przygotowywania posiłków, częstotliwość użytkowania poszczególnych urządzeń, np. zmywarki lub mikrofalówki, a przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie są indywidualne potrzeby domowników. Pod kątem własnych preferencji należy dokonać odpowiednich zmian, zarówno w układzie funkcjonalnym, jak i w wyglądzie wnętrza kuchni.
W pomieszczeniu na planie wielokąta, niezbyt wygodnym, bo małym, dostępnym z przedpokoju, funkcjonowała nasza dotychczasowa kuchnia. Brakowało w niej miejsca na podręczny niewielki stolik śniadaniowy. Układ zlewozmywaka, bezpośrednio przy płycie kuchennej, był niewygodny. Dotychczas korzystaliśmy z kuchni gazowej z piekarnikiem, jednak lepszym rozwiązaniem wydaje się nam umieszczenie piekarnika na podwyższeniu, aby można go było wygodnie użytkować bez schylania się. Czy takie rozwiązanie można wprowadzić w naszej kuchni? Istotnym dla nas urządzeniem jest kuchenka mikrofalowa, umożliwiająca szybkie podgrzewanie potraw.
Mamy dużą kolekcję zastawy stołowej, chcielibyśmy ciekawie ją wyeksponować i umieścić w pobliżu stołu. Planujemy także wymianę dotychczasowej wolno stojącej lodówki na sprzęt do zabudowy. Czy może ona sąsiadować z piekarnikiem i mikrofalówką?
Jeśli chodzi o nasze preferencje estetyczne, nie lubimy monotonii i rustykalnego stylu. Chcielibyśmy połączyć nowoczesny charakter wnętrza, podkreślony współczesnym wzornictwem urządzeń AGD, z ciepłą, pastelową kolorystyką i drewnem.
Ewa i Paweł
Niezależnie od wielkości pomieszczenia i estetyki wnętrza układ urządzeń, które stanowią podstawowe wyposażenie kuchni powinien być zgodny z zasadami ergonomii. Ustawienie względem siebie zlewozmywaka, płyty kuchennej, piekarnika, lodówki wpływa na wygodę i bezpieczeństwo pracy. Pomiędzy poszczególnymi urządzeniami należy zachować strefy robocze – blat przeznaczony do wykonywania czynności kuchennych. Najważniejszy odcinek – pomiędzy zlewozmywakiem a płytą grzewczą powinien mieć długość ok. 70 cm. Bezpośrednie sąsiedztwo urządzeń działających przy wysokiej i niskiej temperaturze wpływa niekorzystnie na ich eksploatację.
Jeśli chcieliby Państwo wykorzystać w kuchni elementy AGD do zabudowy słupkowej, należy zgrupować je w jednej strefie. W wyznaczonym miejscu należy zlokalizować lodówkę oddzieloną od piekarnika i mikrofalówki – najlepiej wąską szafką z wysuwanymi koszami, popularnie określanymi jako cargo.
Jeżeli piekarnik znajduje swoje miejsce w zabudowie słupkowej, pod płytą grzewczą można zlokalizować wiele wygodnych szuflad, przydatnych do przechowywania garnków i akcesoriów kuchennych. Obok zlewozmywaka istnieje możliwość usytuowania zmywarki lub dodatkowej szafki.
Kuchnia będzie wygodniejsza i ciekawsza, jeśli poprzez częściowe wyburzenie ściany działowej uzyskamy szerokie przejście i łatwą komunikację z jadalnią w pokoju dziennym. Wnętrza te, zachowane w podobnym klimacie, powinny korespondować ze sobą kolorystyką i użytymi materiałami. Tworząc dodatkowy otwór, nie rezygnujemy z dotychczasowych drzwi, które znajdują się przy wejściu do mieszkania. Są one wygodne szczególnie przy wnoszeniu zakupów.
Planując otwarte wnętrze kuchni, należy wkomponować je w całe mieszkanie. Kompozycja materiałów użytych do wykończenia kuchni powinna nawiązywać fakturą i kolorystyką do innych elementów, obecnych w sąsiednich wnętrzach – jadalni i przedpokoju. Drewniane fronty szuflad zestawione z pastelowymi, jednolicie lakierowanymi płaszczyznami, nie są monotonne. Drewniane elementy mebli powtarzają fakturę drzwi i parkietu ułożonego na podłodze. Kompozycja podwieszanych sufitów i oświetlenia, a także układ podłogi pozwala stworzyć spójną architekturę wnętrza, podporządkowanego nie tylko zasadom funkcjonalności.