Kominek dwustronny

Jesteśmy w trakcie generalnego remontu naszego domu z początku lat 70-tych. W tym roku konieczna była zmiana pokrycia dachowego i niektórych elementów konstrukcyjnych dachu. Postanowiliśmy połączyć te prace z adaptacją poddasza i dzięki temu powiększyliśmy powierzchnię domu. Pokoje dzieci, sypialnia i garderoba, zostały przeniesione na górę. Teraz, podczas modernizacji parteru, chcielibyśmy połączyć niewielkie pokoje i w ten sposób uzyskać duży pokój dzienny, miejsce wypoczynku oraz przyjmowania gości. Naszym marzeniem jest kominek w salonie, a także otwarta, przestronna kuchnia sąsiadująca z jadalnią. Zdajemy sobie sprawę, że ograniczenia techniczne nie pozwalają na wyburzenie wszystkich ścian. Prosimy o propozycję ciekawego układu wnętrz, podpowiedź w rozwiązaniu kominka. Odpowiada nam nowoczesny styl i nietypowe, zaskakujące formy, prostota i wykorzystanie naturalnych materiałów.
Katarzyna W.

Nowoczesne wnętrza, w których wieloplanowa przestrzeń to kompozycja faktur i kolorów wydobytych odpowiednim oświetleniem, wyraźnie odbiegają od tych, urządzanych przed laty- prostych, z pozoru ekonomicznych, lecz niezbyt wygodnych, pozbawionych plastycznego rozmachu. Parter Państwa domu to klasycznyprzykład budownictwa, którego głównym celem jest wydzielenie w przestrzeni jak największej liczby pomieszczeń. Znajduje to swoje zastosowanie, gdy chcemy urządzić dzieciom pokoje, oddzielną sypialnię i pokój dzienny. Jeżeli parter traci swój dotychczasowy podział funkcjonalny, przestrzeń bardziej intymna domowników zostaje przeniesiona na górę, proponuję zupełną zmianę wizerunku Państwa wnętrz.

Akcentem nowoczesności, może być prosty kominek, usytuowany w ścianie pomiędzy przedpokojem i wielofunkcyjnym pokojem dziennym. Wykorzystując dwustronny wkład kominkowy, mamy dostęp do paleniska zarówno z salonu, gdzie płomień możemy obserwować siedząc na sofie, jak i z przedpokoju, we wnętrzu którego spełnia funkcję jako element ten jest ozdobny, zaskakujący odwiedzających nasze progi. Pod paleniskiem warto zaprojektować ażurowy prześwit, przez który widoczna będzie kompozycja podłogi, zespalająca te dwa sąsiadujące wnętrza. Wprowadzenie podłogi kamiennej zabezpiecza obszar przy kominku, narażony na działanie ognia. Ten sam materiał w przedpokoju i w kuchni będzie odporny na ścieranie oraz inne uszkodzenia mechaniczne.
W pomieszczeniach o zwężonych proporcjach, tak jak Państwa pokój dzienny, dobrze prezentują się płytki o formacie prostokątnym, układane równolegle do krótszej ściany. Podobny sposób układania należy zachować w kompozycji parkietu.
Ciekawym rozwiązaniem, które można wprowadzić w wystarczająco przestronnych wnętrzach jest kuchnia, popularnie określana „kuchnią na wyspie”. Likwidując ścianę pomiędzy pomieszczeniami dotychczas spełniającymi funkcję pokojów dziecięcych, uzyskujemy przestronne wnętrze, w którym możliwe jest wygodne sąsiedztwo kuchni i jadalni. Jednocześnie przeniesienie strefy kuchni, pozwala na urządzenie niewielkiego pokoju, w którym można urządzić domową bibliotekę.
Likwidacja spiżarni daje możliwość powiększenia łazienki, zaplanowania większej wanny, a także podwójnej umywalki.
Zmiany w Państwa wnętrzu pozwalają wprowadzić wiele innych elementów współczesności, kształty sufitów, podświetlone wnęki, efektowne przeszklenia pozwolą zbudować nowe oblicze starego domu.