Podjęliśmy decyzję o zakupie mieszkania w realizowanym obecnie budynku wielorodzinnym. Proponowany układ mieszkania nie spełnia jednak oczekiwań naszej trzyosobowej rodziny. Ściany działowe nie zostały jeszcze wykonane, w związku z tym można dokonać zmian w ich układzie.
Cenne są dla nas chwile, które możemy spędzać razem, największa radość to przebywanie i wspólne zabawy z synem, sześciolatkiem. Zastanawiamy się nad połączeniem pomieszczeń, aby wnętrze naszego mieszkania stało się bardziej przestronne i otwarte. Nie chcielibyśmy jednak, aby zmiany spowodowały stratę walorów funkcjonalnych. Ze względów praktycznych istotne jest zaplanowanie miejsca na garderobę i pomieszczenie gospodarcze, w którym chcielibyśmy schować pralkę, aby nie zajmowała miejsca w łazience. Na podstawie przesłanej kopii dokumentacji technicznej prosimy o poradę i pomoc w odpowiednim rozplanowaniu mieszkania.
Anna i Krzysztof
Podobne wątpliwości pojawiają się często, gdy chcemy dotąd anonimową przestrzeń dopasować do indywidualnych potrzeb i upodobań przyszłych mieszkańców, dostosować jej podział do liczby domowników, ich wieku i stylu życia. Wówczas wnętrze może stać się najlepszym odzwierciedleniem wyobraźni, sposobu życia i przyzwyczajeń tych, którzy w nim przebywają. Na szczęście możliwości kształtowania przestrzeni jest wiele i istnieją różne sposoby na rozwiązanie niedogodności.
Rozpatrując pierwotny plan Państwa mieszkania, można stwierdzić, że strefa przedpokoju jest zbyt mała i po wejściu do mieszkania może sprawiać wrażenie ciasnej. Trudno w niej usytuować podręczny wieszak na ubrania lub szafkę na obuwie.
Wąska kuchnia, urządzona w jednym ciągu, ogranicza usytuowanie poszczególnych sprzętów. Wypełniają one szczelnie przestrzeń, brakuje miejsca do przechowywania naczyń. Wejście do kuchni jest niewygodne z powodu załamanego kształtu przedpokoju.
Proponuję ograniczyć ilość ścian działowych, zlikwidować podział pomiędzy kuchnią a pokojem dziennym. Dyskretną przesłonę może stanowić barek, od strony kuchni zaplanowany jako dodatkowy, ergonomiczny, blat, przy którym można również zjeść posiłek, a od strony pokoju – ciekawy mebel pod telewizor. Planując ażurową, lekką przesłonę, warto jej formę wydobyć światłem i kontrastową barwą. Zamiast dwóch małych, prostokątnych łazienek proponuję urządzić jedną, dużą, wyposażoną dodatkowo w bidet. Na wprost wejścia najkorzystniej prezentuje się umywalka. W proponowanym układzie może funkcjonować, jedna duża, z dodatkowym blatem lub zestaw dwóch. Nietypowo usytuowana wanna wyznacza kształt ściany w otwartym salonie i części komunikacyjnej mieszkania. Ściany wyznaczające strefę przedpokoju zostały dostosowane do wielkości podręcznych szaf, zlokalizowanych przy wejściu.
Klimat wnętrza budowany jest poprzez miękkie przejścia, kształt sufitu nawiązujący do układu ścian, podświetlane wnęki, powstałe w wyniku odpowiedniego przedłużania ścianek działowych. Przestrzeń garderoby została wygospodarowana w sąsiedztwie sypialni, jest oddzielona przy zastosowaniu drzwi przesuwnych. Pokój syna jest duży, lecz nie ogranicza swobody dziecka nadmiarem sprzętów. Schowki znajdują się we wnękach w ścianie graniczącej z łazienką. Meble i elementy wyposażenia charakteryzuje lekkość i mobilność.
Sąsiadujący z łazienką aneks gospodarczy ma oddzielną wentylację i spełnia dodatkowo funkcję pralni.
Proponowany układ mieszkania to otwarte przestronne wnętrze, w którym domownicy podczas codziennych czynności pozostają razem. Wykonywanie prac w kuchni, spożywanie posiłków, odpoczynek przy lekturze lub oglądanie filmu w proponowanej sytuacji przestrzennej stwarzają możliwość kontaktu wzrokowego i rozmowy. Dwa wydzielone i zamknięte pokoje pozostają w harmonii z pozostałą częścią mieszkania. Spełniając funkcję sypialni, pozwalają na odpoczynek, wyciszenie podczas nauki dziecka i tymczasowe, konieczne odizolowanie od codziennych spraw.