Wielu z nas podczas remontu domu, czy mieszkania zadaje sobie niełatwe pytanie: Jak urządzić swoje wnętrze, by było efektowne, ale niekoniecznie efekciarskie – z klasą, ale bez nadmiaru dekoracji? Moda przemija i niektóre rozwiązania są już passè, ale spośród tych wszystkich różności, które nas zewsząd otaczają, są i takie, które nigdy nie wyjdą z mody. Dla osób ceniących 27prostotę i funkcjonalność idealnym rozwiązaniem jest wnętrze w stylu skandynawskim.
Minimalizm i prostota…czyli kilka słów o stylu skandynawskim
Wnętrza skandynawskie od lat cieszą się niebywałą popularnością. Styl skandynawski nie okazał się chwilową modą, a raczej przemyślanym sposobem na przestronny wystrój mieszkania. Nic dziwnego – przytulne wnętrza, przyjazna dla oka kolorystyka i harmonia to marzenie każdego z nas. Wnętrza urządzone w duchu nordyckim są naturalne i przytulne, a dominującymi barwami są chłodne odcienie bieli, szarości i brązu, czyli jednym słowem kolory zaczerpnięte z natury. I to właśnie podczas aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim kolorystyka odgrywa istotną rolę. Powinna być spójna i konsekwentna. Jasne i delikatne kolory wnętrz sprawiają, że pomieszczenia wydają się przestronniejsze i jaśniejsze. Naturalne barwy dające efekt świeżości można przełamać mocniejszymi akcentami, będącymi kwintesencją skandynawskiego ducha. Do aranżacji wnętrz w klimacie skandynawskim najczęściej dobiera się akcenty w pastelowych odcieniach błękitu, różu, mięty. Łączenie kolorów przy urządzaniu skandynawskich wnętrz jest wręcz pożądane. Dla rodowitych mieszkańców Skandynawii ważne jest życie w zgodzie z naturą, dlatego podczas wystroju wnętrz trzeba przede wszystkim stawiać na wygodę i harmonię. Ten styl uwielbia naturalne materiały, dlatego idealnie do wykończenia wnętrz sprawdza się surowe drewno, cegła czy kamień.
Naturalne drewno w stylu skandynawskim
W stylu skandynawskim często wykorzystuje się drewno w dużych ilościach. Drewniana podłoga jest idealnym wykończeniem wnętrza zaadaptowanego na nordycki klimat, a to wszystko dlatego, że najmocniejszym akcentem północnoeuropejskiego stylu są naturalne surowce. W stylu skandynawskim najlepiej sprawdzają się jasne posadzki z naturalnego dębu lub jesionu. Podłogi często są też bielone lub pomalowane specjalnym olejem. Bielone deski oddają nieco surowy klimat Skandynawii. Z kolei nieco ciemniejsze podłogi dobrze będą się prezentować, kiedy zestawimy je z jasnymi meblami i dodatkami. Drewniana podłoga doskonale sprawdzi się w salonie, kuchni, a nawet łazience. Jest uniwersalna, ponadczasowa i pasuje do wielu mebli.
Sypialnia i dodatki w stylu skandynawskim
Sypialnia w stylu skandynawskim musi być przede wszystkim funkcjonalna i praktyczna. Każdy mebel powinien mieć swoje praktyczne zastosowanie. Najważniejszym elementem każdej sypialni jest łóżko. W sypialni urządzonej w duchu Skandynawii łóżko powinno być proste, solidne, najczęściej umieszczone w centralnym miejscu. Popularną w ostatnim czasie alternatywą dla tradycyjnych łóżek jest to wykonane z palet. Meble najlepiej by również były jasne i drewniane. Modnym dodatkiem w skandynawski stylu jest garderoba w postaci wieszaka, najlepiej by był to prosty drewniany wieszak na kółkach. Typowe dla sypialni i wnętrz w stylu skandynawskim są dodatki w postaci narzut i poduszek wykonanych z delikatnych i naturalnych tkanin:
- lnu,
- bawełny,
- wełny.
Delikatnie materiały nadają wnętrzu przytulności. Surowy klimat sypialni można delikatnie ‘złamać” kolorowymi elementami wyposażenia, takimi jak: kanapy, świeczniki, wazony, ramki na zdjęcia itp. Wyraziste dodatki skutecznie ożywią minimalistyczne wnętrze, a typowa dla skandynawskiego minimalizmu paleta kolorystyczna sprawi, że sypialnia będzie przejrzysta, przytulana i przede wszystkim uniwersalna.
Oświetlenie do skandynawskiego wnętrza
Skandynawska aranżacja wnętrz pozwala łączyć to, co praktyczne z tym, co dekoracyjne. Trzeba jednak pamiętać, że oświetlenie w stylu skandynawskimpowinno zapewniać dużo światła w krótkie dni i długie wieczory. Nowoczesne oświetlenie czerpie inspiracje ze stylu klasycznego, industrialnego i reto. Dzięki takim połączeniom całe wnętrze zyskuje niepowtarzalny urok, blask i dobry design. W skandynawskim wnętrzu idealnie sprawdzą się wiszące lampy sufitowe, które delikatnie rozświetlają kuchnię rozproszonym światłem. Lampy sufitowe są kwintesencją prostoty, zwłaszcza te w kolorze białym lub czarnym. Oprawa świetlna najczęściej wykorzystuje metalowe lub szklane lampy o prostych kształtach, które doskonale komponują się z drewnianymi meblami i naturalną podłogą. Jako uzupełnienie okien najlepiej sprawdzą się rolety lub firanki i zasłony z delikatnych tkanin i lnianych materiałów, które zapewniają dostęp naturalnego światła z zewnątrz.
Surowy klimat Skandynawii nie rozpieszcza mieszkańców wysokimi temperaturami, dlatego kolorem bazowym każdego wnętrza jest biel. Prostota stylu, naturalne materiały i dużo światła, to cechy, dzięki którym styl ten ma tak wielu zwolenników i znajduje zastosowaniu w niejednym wnętrzu.