Wkrótce chcemy przeprowadzić się do naszego nowego mieszkania w nowoczesnym budynku wielorodzinnym. Mieszkanie jest usytuowane na parterze, posiada wyjście na ogród i jest dobrze doświetlone światłem dziennym.
Układ mieszkania jest dość nieregularny, na planie wielokąta. Sypialnia, łazienka i pokój dziecka znajdują się w bocznym skrzydle, są naturalnie odizolowane. Strefa dzienna mieszkania duży słoneczny pokój, stanowi otwartą przestrzeń z kominem centralnym w punkcie. Przestronność wnętrza bardzo nam odpowiada, nie chcemy jej tracić przez zabudowę ścianami. Istnieje jednak konieczność wydzielenia w tej strefie poszczególnych części funkcjonalnych, przede wszystkim kuchni, którą chcielibyśmy częściowo przysłonić, jadalni, miejsca wypoczynku, gdzie planujemy ustawić dwie sofy w pobliżu kominka i telewizora.
Wejście do mieszkania z klatki schodowej prowadzi prosto do dużego pokoju, zależy nam na częściowym zabudowaniu tej części, wydzieleniu choćby niewielkiego przedpokoju, aby zmieścić podręczną garderobę i lustro, jednocześnie chcemy w naturalny sposób ukryć to, co dzieje się w środku domu, chroniąc naszą prywatność.
Anna i Jarosław z Krakowa
Wnętrze mieszkania, jego zagospodarowanie, układ funkcjonalny i wygląd stanowią odzwierciedlenie indywidualnych przyzwyczajeń, potrzeb, preferencji, jak również stylu życia. Planowana przestrzeń powinna sprzyjać codziennym czynnościom, zarówno pracy, jak i wypoczynkowi. Państwa nowe mieszkanie posiada przestrzeń, która może zostać dowolnie podzielona. Jedynym elementem, który nie ulega zmianie jest położenie kominka w centralnej części pokoju dziennego.
Ze względu na położenie kominka, strefę wypoczynkową z sofami i telewizorem warto zaplanować tak, aby umożliwić wygodny relaks, zarówno przy rozpalonym ogniu, jak i przed telewizorem. Jednocześnie oba elementy wnętrza są od siebie bezpiecznie oddzielone.
Zaletą takiego usytuowania strefy wypoczynkowej jest także możliwość kontaktu wzrokowego z ogrodem i otoczeniem za oknem. W przypadku wnętrza Państwa mieszkania, krajobraz, który można obserwować za oknem, przede wszystkim zmieniającą się w czasie pór roku roślinność stanowi istotny walor wnętrza, jego integralną część.
Podział wnętrza na poszczególne strefy może podkreślać układ podłogi, połączenie posadzki kamiennej i parkietu egzotycznego. Jasne płytki marmurowe otaczają kominek, tworząc bezpieczną barierę dla ognia i zabrudzeń. Trwała i odporna na ścieranie powierzchnia posadzki jest odpowiednia przy wejściu do mieszkania oraz przy drzwiach tarasowych, prowadzących do ogrodu. Jasne płytki kamienne nabierają wyrazistości i elegancji w zestawieniu z ciepłym brązem egzotycznego drewna.
Ze względu na wygodę, kuchnia i jadalnia powinny ze sobą sąsiadować. Częściową przesłonę kuchni może stanowić podwyższony blat, spełniający funkcję barku. Element ten warto podkreślić specjalnym oświetleniem, wykorzystać dekoracyjne materiały: cegłę klinkierową lub tynk strukturalny dla wzbogacenia i ocieplenia wnętrza.
Kuchnia widoczna z pokoju, powinna poprzez formę i kolorystykę uzupełniać kompozycję wnętrza i tworzyć z nim spójną całość. Pastelowe fronty szafek można dopasować do tonacji kamiennej podłogi i malowanych ścian, drewniane elementy powinny nawiązywać do parkietu i wyposażenia pokoju.
Wydzielenie przedpokoju umożliwiają dwie lekkie ścianki ograniczające strefę kamiennej posadzki. Ta niewielka strefa stanowi ważny element całego wnętrza, jego otwarta forma daje wrażenie większej przestrzeni zaraz po przekroczeniu progu. Dzięki lekkiej zabudowie, naturalne światło może swobodnie docierać do tej części mieszkania. Jednocześnie dobudowane ścianki dają przesłonę i umożliwiają zamontowanie wieszaka z lustrem lub wbudowanie podręcznej szafy.