Kolorystyka wnętrza znacząco wpływa na komfort pomieszczenia i dobre samopoczucie. Barwy mogą wprowadzić do pomieszczenia harmonię i spokój lub wręcz przeciwnie – dynamizm i energię.
Szukasz porady projektanta wnętrz?
+48 601 62 47 81
www.kingasliwa.pl
Zapraszamy do kontaktu
Wnętrza ciepłe i zimne
Barwy uznawane za ciepłe, czyli wszelkiego rodzaju żółcienie, pomarańcze, czerwienie, róże sprawiają, że wnętrze postrzegane jest jako przytulne. We wnętrzach ciepłych akcenty chłodniejsze lub neutralne występują zazwyczaj jako dodatek.
Na kolorystykę chłodnych wnętrz składają się odcienie błękitu, zieleni, granatu czy fioletu. Podobnie jak we wnętrzach ciepłych, wnętrza zimne również można przełamać barwą ciepłą, osłabiającą wrażenie zimna w pomieszczeniu.
Kolory neutralne, czyli biel i odcienie szarości nie wpływają na nas w wyraźny sposób, dlatego sprawdzą się w różnych stylach aranżacyjnych – od klasycznych po nowoczesne. Zestawienie kolorów kontrastujących, na przykład bieli i czerni wprowadzi do wnętrza dynamizm i charakter. Z kolei w przypadku użycia mniej kontrastowych kolorów – kilku odcieni szarości – uzyskamy bardziej stonowany wystrój.
Kolor we wnętrzu
Przy doborze odpowiedniego koloru do wnętrza przede wszystkim musimy zastanowić się, czy chcemy stworzyć wrażenie przytulności, czy może optycznie powiększyć przestrzeń. Kolejną bardzo ważną kwestią w doborze barw jest nawiązanie do stylu aranżacyjnego. Większość stylów daje pewne ogólne pojęcie o najbardziej charakterystycznych kolorach, które podkreślą charakter wystroju, dlatego połączenia niektórych barw mogą przywoływać skojarzenia z konkretnym stylem. Wybierając zestawienie kolorystyczne, dobrze jest ustalić, czy chcemy uzyskać spokojną i jednolitą kolorystykę w wersji “total look”, czy może preferujemy odważne połączenia, które wprowadzą do wnętrza sporą dawkę energii.
Biel
Biel to barwa neutralna, która jest tradycyjnie stosowana jako kolor ścian. Dobrze współgra z każdym stylem aranżacyjnym. Stanowi doskonałe tło dla najważniejszych akcentów w pomieszczeniu. Biel stosowana w dużej ilości, jako kolor dominujący, wprowadza do wnętrza nowoczesność i delikatną surowość. W stylu skandynawskim biel bardzo często występuje w połączeniu z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno. W styli loftowym natomiast łączona jest z metalami, szkłem i tworzywami sztucznymi.
Żółty
Żółty to kolor, który nadaje się do kuchni, pokoju dziennego czy pokoju dziecka. Malując tym kolorem ściany, warto jednak zawsze zdecydować się na jego delikatny odcień, który wprowadza do wnętrza optymizm i słoneczny akcent. Żółty kolor doskonale łączy się z naturalnymi i ciepłymi barwami, tworząc przytulne wnętrze.
Pomarańcz
Pomarańcz to kolor, który rozjaśnia i ociepla wnętrze. Jednocześnie wprowadza do wnętrza pozytywny nastrój. Często pojawia się w towarzystwie szarości, bieli, a nawet czerni.
Zielony
Kolor zielony to symbol przyrody. W zależności od towarzystwa tworzy określoną temperaturę. W połączeniu z błękitem wprowadza chłód, a wraz z żółcią wyraźnie wnętrze ociepla.
Błękit
Błękit to chłodny i wyciszający kolor, który doskonale nadaje się do sypialni. Najczęściej występuje z bielą. Staje się przy niej żywszy i wnosi do wnętrza powiew świeżości typowy dla wnętrz śródziemnomorskich. Błękit można doskonale ocieplić kolorem brzoskwiniowym i odcieniami oranżu.
Brąz
Brąz to podstawowy kolor większości mebli, który często stanowi bazę wystroju. Brązowe kolory ścian są eleganckie i sprawiają, że wnętrze nabiera szyku. Brązowe wnętrza są dobrym tłem dla wszelkich jaskrawych barw, takich jak fiolet, turkus, czerwień. W przypadku małych wnętrz brąz jednak należy stosować z rozwagą.
Czerń
Czerń to kolor, który dodaje elegancji, ale w nadmiarze może też wprowadzić ponury nastrój, dlatego kolor ten najlepiej zestawić z jasnymi barwami, takimi jak biel, szarość, beż. Stworzone w ten sposób mocne kontrasty nadadzą wnętrzu oryginalny charakter. Czerń świetnie pasuje do błyszczących materiałów, dlatego stanowi podstawę wystroju wnętrz w stylu glamour.
Podstawowe zasady dotyczące doboru odpowiednich barw do wnętrza:
- Ciemne kolory pomniejszają, a jasne, pastelowe kolory optycznie powiększają.
- Ciepła barwa optycznie przybliża. W przypadku wysokiego sufitu ciepły odcień poprawi jego proporcje, a pokój będzie wydawał się niższy.
- Chłodne kolory oddalają. Sufit w jaśniejszym kolorze od tego zastosowanego na ścianie sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądać na wyższe niż jest w rzeczywistości.
- Fiolet, róż, brąz w jasnych odcieniach powiększa pomieszczenie, a w ciemnych – wręcz odwrotnie.
- Zastosowanie kilku intensywnych barw w jednym pomieszczeniu optycznie zmniejszy wnętrze.
- Gładkie i połyskujące powierzchnie ścian sprawiają, że małe wnętrze będzie wydawać się większe.