Schody w domu – element architektoniczny i dekoracja

Schody wewnętrzne pełnią dwie podstawowe funkcje: użytkową i dekoracyjną. Łączą dwa poziomy domu umożliwiając swobodne przemieszczanie, a dobrze dobrane mogą doskonale dopełnić charakter i wystrój wnętrza. W nowoczesnych wnętrzach schody najczęściej znajdują się w salonie i oddzielają strefą dzienną od nocnej. Decyzję o wyborze schodów trzeba dobrze przemyśleć, bo to od tego, jaką konstrukcję wybierzemy, będzie zależeć funkcjonalność pomieszczenia. 

Schody zabiegowe czy kręcone?

To, czy zdecydujemy się na schody zabiegowe, czy schody kręcone powinno być przede wszystkim uzależnione od wielkości pomieszczenia, w którym schody mają zostać zamontowane. Stopnie schodów zabiegowych najczęściej przybierają kształt prostokąta, są bezpieczne, wygodne, ale potrzebują większej przestrzeni. Atutem schodów kręconych jest to, że niewątpliwie zwracają uwagę swoim ciekawym designem, zajmują niewiele miejsca i można kupić je gotowe praktycznie w każdym sklepie budowlanym. Są jednak zdecydowanie mniej praktyczne, zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy coś ciężkiego wnieść lub posiadamy małe dzieci. 

schody zabiegowe w salonie

Schody ażurowe

Przy aranżacji wnętrza nowoczesnego salonu schody stanowią bardzo ważny element dekoracyjny. Jeśli chcemy, aby nasze schody zajmowały niewiele miejsca, a jednocześnie stanowiły efektywną część salonu, najlepiej wybrać lekkie schody ażurowe. Schody ażurowe różnią się od innych tym, że nie mają podstopnic, dzięki czemu dają wrażenie większej przestrzenności. Schody ażurowe w zależności od wysokości pomieszczenia mogą mieć konstrukcje jedno- lub dwubiegowe. Świetnym uzupełnieniem tego typu schodów będą balustrady lub belki prowadzone wzdłuż z jednej lub dwóch stron. 

W ostatnim czasie bardzo modne stały się schody wspornikowe przez niektórych nazywane też schodami półkowymi. Tego typu konstrukcje charakteryzują się tym, że z jednej strony przylegają do ściany, dlatego też muszą być odpowiednio wytrzymałe.

Schody drewniane

Schody drewniane

Drewniane stopnie i połączenie stali dodają wnętrzu przytulności i elegancji. Drewno to materiał ponadczasowy, dlatego dobrze sprawdzi się we wnętrzach klasycznych, jak również przy projektowaniu pomieszczeń w stylu skandynawskim, który definiują drewniane dodatki. Decydując się na drewniane schody trzeba pamiętać, aby wybierać tylko te wykonane z wytrzymałych gatunków drewna, takich jak: drewno dębowe, orzech amerykański, merbau. Dopełnieniem schodów z drewna mogą być szklane balustrady, które w żaden sposób nie ograniczają dostępu światła, a są tak samo wytrzymałe, jak te zrobione z każdego innego materiału. 

Schody betonowe

Schody betonowe są cenione przede wszystkim ze względu na trwałość i wytrzymałość. Bardzo chętnie wykorzystywane są w budownictwie jednorodzinnym już na etapie budowy domu. Pielęgnacja schodów żelbetowych ogranicza się do dbania o wykończenie, które może być z drewna, płytek ceramicznych lub kamienia. Schody betonowe są w stanie przetrwać niemal wszystko, ale kłopotliwe okazać się mogą w przypadku zmiany wystroju pomieszczenia, ponieważ nie da się ich zdemontować i przenieść w całości w inne miejsce.

Schody żelbetowe

Schody szklane 

Alternatywną dla schodów z drewna jest szkło. Szklane schody to aranżacyjny hit. Dzięki szklanym schodom wnętrze nabiera oryginalności i indywidualizmu. Półkowe schody szklane są jeszcze bardzo lekkie i praktycznie przezroczyste, dlatego optycznie powiększają każdą przestrzeń.

Schody na antresolę

Najlepszym sposobem na zaaranżowanie przestrzeni w jednopoziomowych domach lub małych, ale wysokich mieszkaniach są antresole. Dobrze zaprojektowana antresola pozwala na uzyskanie dodatkowej powierzchni, a w dodatku to bardzo modne rozwiązanie designerskie. Na antresoli możemy stworzyć sobie sypialnię, biuro czy biblioteczkę. Sama antresola to jednak nie wszystko, ponieważ na takie półpiętro trzeba się jakoś dostać. Dostęp do antresoli powinny umożliwić solidne i praktyczne schody z balustradą. Do małych pomieszczeń najlepiej wybrać schody spiralne o lekkiej konstrukcji, ponieważ zajmują niewiele miejsca i nie obciążają dodatkowo niewielkich pomieszczeń.