Uporządkowana przestrzeń w chłodnych barwach

W styczniu otrzymujemy klucze do naszego nowego mieszkania w nowoczesnym apartamentowcu usytuowanym w otoczeniu zieleni, blisko lasu. Chcielibyśmy jak najszybciej przystąpić do prac wykończeniowych we wnętrzu. Zależy nam na stworzeniu wygodnych warunków do mieszkania. Podobają nam się płaszczyzny chłodnych barw, zielenie, jasne błękity. Na podłodze najchętniej widzielibyśmy płytki, z elementami dekoracyjnymi z egzotycznego, ciemnego drewna lub metalu. W sypialni chcielibyśmy uzyskać wrażenie ciepła i miękkości, ale nie rezygnować z naszych ulubionych kolorów i nowoczesnej stylistyki. Podobają nam się elementy wykonane z metalu, kamienia i szkła. Nasz budżet jest ograniczony, ale zależy nam na oryginalnym efekcie wizualnym i nietypowych rozwiązaniach oświetlenia.
Prosimy o poradę jak rozwiązać układ funkcjonalny mieszkania oraz podpowiedź jak urządzić wnętrze z wykorzystaniem wybranych przez nas materiałów.

Sylwia i Maciej
Pierwsza propozycja aranżacji wnętrza Państwa mieszkania opiera się na zasadzie prostokątnego budowania przestrzeni, z wykorzystaniem tylko płytek gresowych w formacie 30x60cm. Podstawowa powierzchnia wypełniona jest materiałem polerowanym, odbijającym światło, w kolorystyce popielato-beżowej. Wstawki w pokoju i kuchni zakładają wykorzystanie gresu w tym samym formacie, również polerowanego, w kolorze zielonym. W przedpokoju natomiast, ze względu na wygodę proponuję gres strukturalny, dzięki czemu podłoga nie będzie zbyt śliska. Przy dodatkowym wykorzystaniu podświetlenia podłogi struktura płytek pozwoli uzyskać oryginalny akcent dekoracyjny. Taki efektowny detal mogą stanowić również wkomponowane w podłogę kwadraciki ze stali nierdzewnej lub gresu w kolorze czarnym lub grafitowym.
Na ścianie za sofą proponuję okładzinę z ciemnego drewna (wenge) lub elementy malowane lakierem w kolorze dopasowanym do wnętrza salonu.
Jeśli ulubione kolory nawiązują do błękitów i zieleni – można wprowadzić dodatki w bieli lub ciemnym brązie.
Stół jadalniany można oddzielić od części wypoczynkowej ścianką z pustaków szklanych, nad nim podwieszony sufit z suchego tynku z oświetleniem. Proponuję trzy nowoczesne lampy wiszące nisko nad blatem stołu. Sufit w salonie zmiękczony jest formą regularnego łuku. Telewizor umieszczony został w rogu, za ścianką przy stole.
W sypialni wydaje mi się, że konieczne będzie
częściowe usuniecie ściany i podzielenie się z dodatkowym pokojem przestrzenią na szafę. Podłoga w sypialni wykorzystuje dwa kolory wykładziny dywanowej(jasny, pastelowy błękit i krem), które się nawzajem przenikają.

W drugiej wersji aranżacji wnętrza – punktem kulminacyjnym jest półokrągła ścianka wykorzystująca podłużne pustaki szklane, zasłaniająca okrągły stół. Ściana za stołem jest
doświetlona pionowo świetlówką ukrytą w rogu. Ścianka pomiędzy przedpokojem, a salonem, wyłożona jest fornirem drewnianym (może być fornir w ciemnym kolorze, z egzotycznego drewna – wenge) pomiędzy pasami z drewna można umiejscowić półki z mlecznego szkła.
W projekcie podłogi użyte zostały płytki gresowe kwadratowe. W przedpokoju zestawione są dwa odcienie płytek. Układ wzbogacony jest wstawkami z ciemnego drewna, w postaci podłużnych elementów o wymiarach klepki parkietowej.
Wprowadzenie drewna nawet w niewielkich ilościach pozwoli ocieplić wnętrze, aby nie było ono zbyt laboratoryjne. Dlatego właśnie proponuje strefę wypoczynkowa usytuować
na podłodze wyłożonej drewnem.